Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Aktualności

Polska będzie konkurować z Zachodem o pracowników z Ukrainy?

26.05.2017
Głównym problemem na rynku pracy jest podaż, czyli dostępność pracowników, która systematycznie spada. To efekt czynników demograficznych, ale są one też wspierane przez emigrację Polaków do pracy za granicą. To powoduje, że dostępność kandydatów na rynku jest bardzo mocno ograniczona.

Stopa bezrobocia będzie spadać

26.05.2017
W najbliższych miesiącach stopa bezrobocia w Polsce będzie spadać, co może się przełożyć na presję płacową - mówią PAP w czwartek eksperci. Ich zdaniem na koniec roku bezrobocie może wynieść ok. 6,6 proc.

Rewolucyjne zmiany w administracji od 1 czerwca 2017 r.

26.05.2017
Przyspieszenie postępowań administracyjnych i sądowych przed sądami administracyjnymi oraz stworzenie warunków do usprawnienia relacji pomiędzy obywatelami a organami administracji - to głównie założenia ustawy z 7.04.2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 935).

Następny krok Twojego rozwoju: cross-mentoring

25.05.2017
Czy warto poświęcić swój czas na dzielenie się wiedzą? Co daje organizacji cross-mentoring? Jak przekonać zarząd do wdrożenia mentoringu w organizacji? Na te i więcej pytań odpowiada Anna Flis w "Personelu Plus".

Jak krytykować pracodawcę i uniknąć dyscyplinarki?

25.05.2017
Anonimowa krytyka pracodawcy nie może być podstawą zwolnienia dyscyplinarnego, jeśli nie ma rażącego i ciężkiego charakteru.

Postępowanie z zakresu ubezpieczeń społecznych rządzi się swoimi prawami

25.05.2017
Kodeks postępowania cywilnego określa pewne odrębności w postępowaniu sądowym w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Ich celem tych jest przede wszystkim ułatwienie ubezpieczonemu dochodzenia ochrony prawnej przed sądem, zapewnienia zwiększonej ochrony sądowej praw ubezpieczonego oraz odformalizowanie postępowania w sposób umożliwiające szybkie i sprawne rozpatrzenie sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Obcokrajowcy na pokładzie

24.05.2017
Poszukiwanie pracowników na polskim rynku, coraz częściej bywa bezowocne ze względu na malejące bezrobocie. Przedsiębiorcy sięgają po pomoc agencji pracy tymczasowej i zatrudniają pracowników zza granicy. Jak sprawić, by zaaklimatyzowali się szybko i zostali w firmie na długo?

Perfekcyjne CV pracownika IT

24.05.2017
CV jest wizytówką kandydata, która decyduje o jego udziale w procesie rekrutacji. Dotyczy to również specjalistów IT, którzy mimo bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy, wciąż muszą konkurować o najciekawsze oferty. Stosowanie się do ogólnych zasad tworzenia CV oraz zamieszczenie informacji poświadczających wiedzę i doświadczenie w IT mogą zwiększyć szansę kandydata na zdobycie wymarzonej pracy.

Kurator nie zawsze zastąpi pracownika przed sądem

24.05.2017
W sprawach pracowniczych sąd nie ustanowi z urzędu kuratora dla pracownika. Musi o to wystąpić pracodawca.

ZUS od 7 lat nie potrafi wydać jednego zaświadczenia

23.05.2017
– Dzień dobry, tu infolinia ZUS, – Dzień dobry, chciałbym dostać zaświadczenie, że nie zalegam ze składkami. – Oczywiście. Dostanie pan od ręki. Potrwa to siedem minut – słychać w słuchawce. Tyle infolinia. W praktyce Zdzisław Ochocki na jedno (!) zaświadczenie z ZUS czeka siedem… lat. I końca nie widać. Mimo dwóch wyroków na jego korzyść, urzędnicy wciąż nie chcą wydać mu dokumentu.

Płaca minimalna w 2018 r. powinna wzrosnąć do 2050 zł

23.05.2017
Konfederacja Lewiatan proponuje, aby minimalne wynagrodzenie w 2018 r. wyniosło 2050 zł, czyli aby wzrosło o 2,5%. To oznacza wzrost wymagany ustawowo.

Koniec pracy dla kasjerów? Sami będziemy skanować swoje zakupy

23.05.2017
Kolejki do sklepowych kas są zmorą większości konsumentów. 61 proc. z nich uważa, że można je skrócić dzięki szybkim płatnościom zbliżeniowym i tyle samo respondentów oczekuje, aby można było płacić kartą w każdym sklepie, bez wyjątku. Możliwe, że już niedługo Polacy będą też sami skanować produkty w sklepowych alejkach, żeby uniknąć tej czynności przy kasie.

Broń Prezydenta Macrona w walce o rynek pracy

23.05.2017
Aby zreformować rynek pracy prezydent Francji Emmanuel Macron chce sięgnąć po dekrety, i to już tego lata - pisze w poniedziałek francuski tygodnik "L'Obs". We wtorek w Pałacu Elizejskim mają się w tej sprawie odbyć konsultacje z centralami związkowymi.

Unijna batalia o dodatkowe urlopy

22.05.2017
Związkowcy chwalą pomysł wprowadzenia wolnego na opiekę nad niesamodzielnymi krewnymi. Pracodawcy są przeciw, bo ich zdaniem Polacy już teraz mają długie urlopy - czytamy w ''Dzienniku Gazecie Prawnej''.

Tysiące pracowników z przedemerytalną ochroną przed zwolnieniem

22.05.2017
Przepisy przejściowe ustawy z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw przywracającej poprzedni, niższy powszechny wiek emerytalny mogą nastręczyć pracodawcom wielu problemów. Niższy wiek przechodzenia na emeryturę zacznie obowiązywać 1 października 2017 r.

Lokalizacja biura to as w rękawie pracodawcy

19.05.2017
Najniższe od 26 lat bezrobocie, które w największych miastach jest na poziomie błędu statystycznego, powoduje, że pracodawcy coraz bardziej muszą zabiegać o wykształconych i wysoko wykwalifikowanych pracowników. Rywalizują o nich nie tylko wysokością pensji, lecz także innymi udogodnieniami. Komfortowe biuro z łatwym dojazdem to jeden z coraz istotniejszych czynników przy wyborze pracodawcy.

Selekcja oparta na dowodach: po co komu dowody w rekrutacji?

19.05.2017
W 2002 roku Sara Rynes z Uniwersytetu w Iowa, opublikowała badania, w ramach których specjalistom HR przedstawiono ciekawy kwestionariusz. Znalazło się w nim 35 twierdzeń z dziedziny przywództwa, zarządzania wynagrodzeniami, motywacji oraz rekrutacji. Twierdzenia te opisywały zależności, co do których psychologia oraz nauki o zarządzaniu osiągnęły daleko idący konsensus. Każde z pytań miało dwie odpowiedzi do wyboru: „prawda” lub „fałsz”. Wyniki tych badań były zaskakujące!

Inspekcja pracy to nie sąd

19.05.2017
Pomysł posłów PiS, aby inspektorzy pracy mieli wydawać nakaz zmiany umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę to naruszenie kompetencji sądów – bardzo wątpliwe pod względem prawnym. Właśnie z tego powodu identyczna propozycja została odrzucona w poprzedniej kadencji Sejmu.

Rynku pracownika jeszcze nie ma

19.05.2017
Rynku pracownika - w pełnym rozumieniu tego określenia - nie ma, ale wraz z upływem czasu może nadejść - ocenił ekspert ekonomiczny Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej Łukasz Kozłowski. Dodał, że jest to raczej perspektywa roku 2018 niż bieżącego.

Rusza 45 edycja Konkursu Poprawy Warunków Pracy

18.05.2017
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasiło 45. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy.
1  2  3  4  5    97

Produkty polecane

Minimalna stawka godzinowa dla umowy zlecenia

Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje, że od 1 stycznia 2017 r.,...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Zagadnienia prawne i ekonomiczne dotyczące umów ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenia na życie w ostatnich latach podlegały dynamicznemu rozwojowi. Przede wszystkim...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

HR Business Partner. Koncepcja i praktyka

Koncepcja zmiany roli specjalistów HR w kierunku HR Business Partnerów jest rozwijana od pewnego...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł