Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Niedobór pracowników zagraża równowadze praca-życie

GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym br. wzrosło o 4 proc. względem lutego 2016 r., a zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 4,6 proc. w porównaniu sprzed rokiem. Sytuację komentują eksperci Business Centre Club.
W ramach topiku:
Trendy HR Rynek pracy
Warto wiedzieć: Ostatnie miesiące wzrostu zatrudnienia wydrenowały rynek pracy i osoby zgłaszające chęć do pracy i minimum kompetencji znajdują je.
HR

W najwięcej problemów ze znalezieniem pracy ma wyższa kadra menedżerska, z uwagi na tendencję do promowania osób z wewnątrz na wyższe stanowiska. Dzięki awansom wewnętrznym firmy, zatrzymują najcenniejszych pracowników w organizacji i ograniczają rotację. To istotna zmiana w zachowaniach przedsiębiorstw jeszcze z przed 5 lat. Stawianie na obecną kadrę ma też ogromne znaczenie dla utrzymania i doskonalenia efektywności pracy, a co za tym idzie sprawniejszą realizację celów i dostarczania klientom dodatkowych wartości. Firmy cierpiące na wysoką rotację pracowników nie mogą stawiać sobie ambitnych celów, gdyż cała aktywność menedżerów skierowana jest na pozyskanie i szkolenie pracowników.

Lutowe dane z rynku pracy w pigułce Lutowe dane z rynku pracy w pigułce 16-03-2017 Szkolenie

Wyraźny jest również przepływ pracowników małych organizacji do dużych i średnich. Pracownicy z małych organizacji są cenieni za swoją orientację w biznesie oraz ścisłą współpracę. Równocześnie duzi pracodawcy mają im wiele do zaoferowania – stabilizację, dobre warunki pracy i płacy, wyższe standardy zarządzania i procesów personalnych, które małe i średnie firmy dopiero budują. Sytuacja mikro i małych przedsiębiorstw jest w tej kwestii bardzo trudna. Poszukiwanie pracownika wymaga dziś dużo więcej wiedzy, czasu i środków niż jeszcze dwa lata temu. Rozwój małych firm był zawsze siłą stabilizującą i napędzającą gospodarkę. Przy braku dostępnych osób na rynku pracy małym firmom będzie trudno się rozwijać. Jedyna nadzieja we wzroście sprawności instytucji rynku pracy w zwiększaniu mobilności pracowników z terenów o wysokim bezrobociu, przekwalifikowaniach oraz aktywizacji zawodowej.

Dowiedz się więcej z książki 7,92
Równowaga praca-życie [EBOOK PDF]
Rzewuska Małgorzata,Godlewska Justyna,Połaska Magdalena Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

Wakaty w wielu firmach skutkują przeciążeniem pracowników zatrudnionych. Równowaga praca – życie prywatne bywa poważnie zakłócona, co może skutkować większą liczbą zwolnień lekarskich związanych ze spadkiem odporności i przemęczeniem. Wiele przedsiębiorstw szuka metod wzrostu efektywności pracy, by pracownicy nie pracowali dłużej lecz sprytniej, zajmując się tylko tym, co firmie dostarcza istotnych wartości.

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Kodeks pracy. Wynagrodzenia, urlopy i czas pracy. Promocja zatrudnienia i instytucje rynku pracy....

Zbiór uwzględnia zmiany, które zostały opublikowane do dnia 1 września 2016 r., w tym m.in.: Kodeks...
Cena: 63.00

 

Czytaj kolejny
artykuł

Razem czy osobno, rano czy wieczorem - jak lubimy pracować?