Rafał C. był zatrudniony w polskim oddziale włoskich linii lotniczych, które kilka lat temu zbankrutowały. We Włoszech ich majątek, znak towarowy oraz przewozy pasażerskie zakupiła z masy upadłościowej nowa spółka. W efekcie doszło też do likwidacji oddziałów zagranicznych upadłych linii lotniczych, w tym polskiego. Na jego miejscu powstał natomiast nowy oddział linii lotniczych z Włoch, powstałych „na gruzach” upadłych linii.

Rafał C. po zwolnieniu wytoczył proces likwidowanemu polskiemu oddziałowi włoskich linii lotniczych i oddziałowi nowej spółki włoskiej, która przejęła lotnicze przewozy po zbankrutowanych liniach lotniczych. Zdaniem pracownika doszło przejścia zakładu pracy, w którym był zatrudniony, na nowego pracodawcę.
W I instancji pozew pracownika oddalono, ale sąd II instancji uwzględnił jego apelację i zasądził na jego rzecz odszkodowanie. Sąd Najwyższy natomiast uwzględnił skargę kasacyjną pozwanego nowego oddziału włoskiej spółki i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.
W uzasadnieniu SN stwierdził, że za przejście zakładu pracy może być uznane także
nabycie składników majątku przez nowego pracodawcę na podstawie czynności prawnej, podjętej przez osobę trzecią, dysponującą mieniem poprzedniego, upadłego lub likwidowanego pracodawcy. Tymczasem sąd II instancji nie poradził sobie ze sprawą. Nie ustalił jakie były relacje pomiędzy pracodawcą, a nową spółką, co nowa spółka przejęła i jaki jest nowy zakres zadań. W uzasadnieniu orzeczenia II instancji są niekonsekwencje. Sąd np. uznał że doszło do przejścia zakładu pracy (całości), a w uzasadnieniu wskazywał że przejście dotyczyło części zakładu. Nie wiadomo więc czy w ogóle doszło do przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę. Jeżeli już nastąpiło przejście, to kolejną istotną kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje też, jaką część zakładu przejęto i czy tą w której pracownik był zatrudniony.
SN przypomniał, iż przejęcie pracownika może nastąpić tylko wówczas, gdy zatrudniony jest w tej części zakładu, która jest przejmowana przez nowego pracodawcę. Jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia pracownika po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę (bo np. ta część zakładu z którą pracownik był związany, nie została przejęta przez nowego pracodawcę), to w takim wypadku nie może dojść do przejęcia pracownika.
 

Wyrok Sądu Najwyższego z 7 marca 2012 r. (sygn. akt II PK 233/11)

Michał Culepa