"Chcemy dokonać zmian w tym sensie, żeby te instrumenty: praktyki i staże były bardziej efektywne. Zależy nam na tym, aby szczególnie przy niższym bezrobociu nie były to krótkotrwałe miejsca pracy, ale trwałe miejsca pracy" - zaznaczył Szwed.

"W tej chwili pracujemy nad założeniami. Odbywamy spotkania z przedstawicielami urzędów pracy, organizacjami, które są zainteresowane sytuacją na rynku pracy. Chcemy wypracować najlepsze rozwiązania w tym zakresie" - dodał.

Szwed zwrócił uwagę, że staże są dobrym instrumentem na rynku pracy, ale należy się zastanowić, czy są odpowiednio skuteczne. "Obserwujemy w tej chwili zjawisko, że część pracodawców znalazła sobie sposób na zatrudnianie pracowników ze środków Funduszu Pracy, czyli mamy jednego stażystę, później zamieniamy go na kolejnego. Taki mechanizm działa. Dziś, przy niskim bezrobociu, warto się zastanowić, jak zmienić przepisy, aby staże były bardziej efektywne i tworzyły stałe miejsca pracy" - zaznaczył wiceminister.Według informacji MRPiPS, w 2016 r. ze staży skorzystało 177 800 bezrobotnych, w tym 123 809 kobiet (tj. 69,6 proc. ogółu bezrobotnych). Wśród osób rozpoczynających staż było 85 449 osób zamieszkałych na wsi (tj. 48,1 proc. ogółu bezrobotnych), 113 613 osób do 30 r.ż. (63,9 proc.) i 57 912 osób długotrwale bezrobotnych (32,6 proc.).

[-OFERTA_HTML-]

Jak podało na początku maja MRPiPS, w kwietniu zarejestrowanych w urzędach pracy było 1 mln 252,3 tys. osób - o 71,9 tys. (5,4 proc.) mniej niż w marcu br. i aż o 269,5 tys. (17,7 proc.) mniej niż rok temu. Ponad 56 proc. bezrobotnych to osoby niemające pracy długotrwale, czyli powyżej 12 miesięcy.

Stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,7 proc. mniej niż rok temu. Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie zanotowano od 26 lat. Tradycyjnie najniższe bezrobocie wystąpiło w woj. wielkopolskim., najwyższe - w warmińsko-mazurskim. (PAP)