Święto Pracy obchodzimy corocznie od 1 maja 1890 r. Upamiętnia strajk z pierwszych dni maja 1886 r. w Chicago, który był częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Do wydarzeń doprowadziły fatalne warunki pracy, niskie płace i praca do 12 godzin na dobę. Opór robotników skierował się przeciwko właścicielowi firmy McCormick Harvester Co. Wszystko przez plany modernizacji zakładu, która pociągnęłaby zwolnienia wielu pracowników. Początkowo w wyniku strajku właściciel firmy wprowadził pewne ustępstwa, ale nie trwały one długo- zaraz po wydarzeniach zwolnił wszystkich pracowników. Wkrótce po tym zatrudnił nowych, których chroniła grupa ochroniarzy. Działacze związkowi szybko przeszli do ofensywy. Na początku były pokojowe demonstracje, w których wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy robotników. Jej celem było wywalczenie 8-godzinnego dnia pracy. Potem jednak doszło do bójki między nowymi robotnikami a demonstrantami oraz policjantami. Bunt trwał kilka dni i trudno określić ostateczną liczbę ofiar. Wydarzenie to znane jest jako Haymarket Riot.

Czytaj: Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców już od 1 maja

 

W wyniku zajść doszło do ostrych represji skierowanych przeciwko działaczom związkowym. Przed sądem stanęło osiem osób, z czego siedem skazano na śmierć. Trzy lata po tym wydarzeniu II Międzynarodówka uznała 1 maja Świętem Pracy.

Polskie Święto Pracy

Na ziemiach polskich pierwsze obchody odbyły się w 1890 r., niejednokrotnie wbrew woli zaborców. Masowe demonstracje, pochody oraz starcia z carskim wojskiem, policją oraz kozakami, a także wspierającymi je nacjonalistycznymi bojówkami miały miejsce podczas rewolucji 1905 r. na ziemiach pod zaborem rosyjskim. Po II wojnie rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego wolnego od pracy i stan ten trwa do dzisiaj. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe.

Inne kraje

W Niemczech 1 maja jest dniem wolnym od pracy we wszystkich landach. Niemieckie Zrzeszenie Związków Zawodowych w wielu miastach organizuje demonstracje i manifestacje polityczne.

1 Maja jest również świętem państwowym i dniem wolnym od pracy u naszych południowych sąsiadów.

Święto pierwszomajowe występuje też w Turcji. Najczęściej jest jednak okazją do protestów i incydentów, niekiedy tragicznych w skutkach. W 1977 r. na placu Taksim zginęło kilkadziesiąt osób, gdy nieznani sprawcy otwarli ogień do tłumu. W ostatnich latach demonstracje miały bardziej pokojowy przebieg.