Aneksowanie umów o pracę w przypadku zmiany wysokości wynagrodzenia minimalnego

articleImage: Aneksowanie umów o pracę w przypadku zmiany wysokości wynagrodzenia minimalnego fot. Thinkstock

W jaki sposób zawrzeć w umowie o pracę informację o minimalnym wynagrodzeniu aby w przyszłych latach nie było konieczności wystawiania aneksów?


Wynagrodzenie pracownika wynikające z umowy o pracę może być w niej określone poprzez odesłanie do obowiązujących przepisów prawa, o ile wskazują one konkretną kwotę pieniężną.


Przepisy prawa pracy, w szczególności ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., nie zawierają w żadnym przepisie obowiązku wyrażenia przez pracodawcę wynagrodzenia w sposób kwotowy.
Treść art. 29 § 1 k.p. wskazuje na elementy umowy o pracę jakie pracodawca jest zobowiązany w niej zamieścić. W zakresie wynagrodzenia przepisy ten stanowi, iż umowa o pracę ma określać warunki pracy i płacy w szczególności wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia.
Co więcej pozostałe unormowania zawarte w k.p. wskazują na to, iż przedmiotowe wynagrodzenie ma być wynagrodzeniem godziwym nie niższym niż minimalne wynagrodzenie ustalane przez odrębne przepisy. (art. 13 k.p.)
Z kolei zasada wyrażona w art. 86 § 2 k.p. wprowadza obowiązek (poza wyjątkami ujętymi w ustawowych przepisach prawa pracy lub układzie zbiorowym pracy) wypłacania wynagrodzenia w formie pieniężnej.
Jak wynika z powyższego, na gruncie obowiązujących przepisów nie ma regulacji, które uniemożliwiałyby zamieszczenie w umowie o pracę postanowienia, na mocy którego strony umowy uzgadniają, iż wynagrodzenie pracownika będzie równe wynagrodzeniu minimalnemu, określanemu corocznie na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.). W chwili obecnej wynagrodzenie to wynosi 1500 zł. i ustalone zostało przez Radę Ministrów w rozporządzeniu z dnia 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dz. U. Nr 192, poz. 1141).
Na zakończenie warto podkreślić, że z uwagi na to, iż zapis umowy w kształcie, o którym mowa powyżej stwarza wrażenie nieprecyzyjności, w praktyce jest on rzadkością. Powszechnie stosuje się jednak aneksy do umów o pracę podnoszące pracownikom wynagrodzenie.

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Zapisz się na bezpłatny Newsletter HR i Prawa Pracy

Aneksowanie umów o pracę w przypadku zmiany wysokości wynagrodzenia minimalnego

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

  • W 2014 roku pracownicy odbiorą dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    Obrazek do artykułu: W 2014 roku pracownicy odbiorą dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    W tym roku pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę będą mogli skorzystać z prawa do odebrania dnia wolnego za przypadające w sobotę święto. Taka możliwość to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 roku. W tym roku w sobotę wypadają dwa dni świąteczne. W ubiegłym nie było takiego przypadku. Więcej

  • Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

    Obrazek do artykułu: Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

    Od 2015 r. kobiety prowadzące działalność gospodarczą nie będą mogły liczyć na wysoki zasiłek macierzyński, jeśli przed urodzeniem dziecka krótko podlegały dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora