W jaki sposób zawrzeć w umowie o pracę informację o minimalnym wynagrodzeniu aby w przyszłych latach nie było konieczności wystawiania aneksów?


Wynagrodzenie pracownika wynikające z umowy o pracę może być w niej określone poprzez odesłanie do obowiązujących przepisów prawa, o ile wskazują one konkretną kwotę pieniężną.


Przepisy prawa pracy, w szczególności ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., nie zawierają w żadnym przepisie obowiązku wyrażenia przez pracodawcę wynagrodzenia w sposób kwotowy.
Treść art. 29 § 1 k.p. wskazuje na elementy umowy o pracę jakie pracodawca jest zobowiązany w niej zamieścić. W zakresie wynagrodzenia przepisy ten stanowi, iż umowa o pracę ma określać warunki pracy i płacy w szczególności wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia.
Co więcej pozostałe unormowania zawarte w k.p. wskazują na to, iż przedmiotowe wynagrodzenie ma być wynagrodzeniem godziwym nie niższym niż minimalne wynagrodzenie ustalane przez odrębne przepisy. (art. 13 k.p.)
Z kolei zasada wyrażona w art. 86 § 2 k.p. wprowadza obowiązek (poza wyjątkami ujętymi w ustawowych przepisach prawa pracy lub układzie zbiorowym pracy) wypłacania wynagrodzenia w formie pieniężnej.
Jak wynika z powyższego, na gruncie obowiązujących przepisów nie ma regulacji, które uniemożliwiałyby zamieszczenie w umowie o pracę postanowienia, na mocy którego strony umowy uzgadniają, iż wynagrodzenie pracownika będzie równe wynagrodzeniu minimalnemu, określanemu corocznie na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.). W chwili obecnej wynagrodzenie to wynosi 1500 zł. i ustalone zostało przez Radę Ministrów w rozporządzeniu z dnia 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dz. U. Nr 192, poz. 1141).
Na zakończenie warto podkreślić, że z uwagi na to, iż zapis umowy w kształcie, o którym mowa powyżej stwarza wrażenie nieprecyzyjności, w praktyce jest on rzadkością. Powszechnie stosuje się jednak aneksy do umów o pracę podnoszące pracownikom wynagrodzenie.