Strona główna » Wiedza » Aktualności » Będzie dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

Będzie dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

30.12.13

Osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego w pierwszym kwartale 2014 roku otrzymają dodatek do świadczenia w wysokości 200 zł. 24 grudnia 2013 r. rząd przyjął rozporządzenie oraz uchwałę w tej sprawie.

articleImage: Będzie dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego fot. Thinkstock

W rozporządzeniu określono szczegółowe warunki realizacji rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, wymagających opieki, otrzymają 200 zł miesięcznie w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2014 r.

Pomoc będzie wypłacana w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Otrzymają ją również osoby, które w terminie późniejszym uzyskały prawo do świadczenia za ww. miesiące.

Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do pomocy (200 zł) będzie wszczynane z urzędu, co oznacza, że otrzymają ją wszystkie osoby, które będą do niej uprawnione, bez względu na to, czy złożyły wniosek.

Pomoc ma być realizowana przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.

Do otrzymania 200 zł miesięcznie będą uprawnione osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej: matka lub ojciec, opiekun faktyczny dziecka, rodzinie zastępczej. Otrzymają je również osoby na których ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, które zrezygnowały z pracy, by opiekować się osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności, wymagającą stałej opieki, rehabilitacji itp.

Jest to kontynuacja pomocy, która przysługiwała od listopada 2011 r. do grudnia 2012 r. w wysokości 100 zł miesięcznie, a od kwietnia do końca grudnia 2013 r. w wysokości 200 zł.

Odbiorcami tej kwoty będzie ok. 100 tys. osób miesięcznie.

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Skomentowano 2 razy
HR Directors Summit 2017
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • barbara kolany IP: 109.199.* 24-03-2014
  jestem na wczesniejszej emeryturze,. ze wzgledu na opieke nad niepelnosprawnym dzieckiem ,czy bedzie mi przyslugiwal dodatek? tez zrezygnowalam z pracy/? a moje dziecko jest lezace?a moze zawiesic emeryture i przejsc na swiadczenie /?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Antoni Rybacki IP: 83.21.* 30-12-2013
  Zabrano nam świadczenie pielęgnacyjne od lipca 2013 r, w naszym przypadku to świadczenie było na moją Żonę. Ja mam orzeczony stopień inwalidztwa znaczny, na stałe. Choruję na stwardnienie rozsiane i epilepsję objawową. Czy takim wypadku od stycznia 2014 r. przysługuje świadczenie pielęgnacyjne ?
  gardna@tlen.pl

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE