Będzie dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

Osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego w pierwszym kwartale 2014 roku otrzymają dodatek do świadczenia w wysokości 200 zł. 24 grudnia 2013 r. rząd przyjął rozporządzenie oraz uchwałę w tej sprawie.

articleImage: Będzie dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego fot. Thinkstock

W rozporządzeniu określono szczegółowe warunki realizacji rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, wymagających opieki, otrzymają 200 zł miesięcznie w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2014 r.

Pomoc będzie wypłacana w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Otrzymają ją również osoby, które w terminie późniejszym uzyskały prawo do świadczenia za ww. miesiące.

Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do pomocy (200 zł) będzie wszczynane z urzędu, co oznacza, że otrzymają ją wszystkie osoby, które będą do niej uprawnione, bez względu na to, czy złożyły wniosek.

Pomoc ma być realizowana przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.

Do otrzymania 200 zł miesięcznie będą uprawnione osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej: matka lub ojciec, opiekun faktyczny dziecka, rodzinie zastępczej. Otrzymają je również osoby na których ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, które zrezygnowały z pracy, by opiekować się osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności, wymagającą stałej opieki, rehabilitacji itp.

Jest to kontynuacja pomocy, która przysługiwała od listopada 2011 r. do grudnia 2012 r. w wysokości 100 zł miesięcznie, a od kwietnia do końca grudnia 2013 r. w wysokości 200 zł.

Odbiorcami tej kwoty będzie ok. 100 tys. osób miesięcznie.

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Skomentowano 2 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
ZUS Ebook

Będzie dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

 • barbara kolany IP: 109.199.* 24-03-2014
  jestem na wczesniejszej emeryturze,. ze wzgledu na opieke nad niepelnosprawnym dzieckiem ,czy bedzie mi przyslugiwal dodatek? tez zrezygnowalam z pracy/? a moje dziecko jest lezace?a moze zawiesic emeryture i przejsc na swiadczenie /?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Antoni Rybacki IP: 83.21.* 30-12-2013
  Zabrano nam świadczenie pielęgnacyjne od lipca 2013 r, w naszym przypadku to świadczenie było na moją Żonę. Ja mam orzeczony stopień inwalidztwa znaczny, na stałe. Choruję na stwardnienie rozsiane i epilepsję objawową. Czy takim wypadku od stycznia 2014 r. przysługuje świadczenie pielęgnacyjne ?
  gardna@tlen.pl

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

 • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

  Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

  Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

 • W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

  Obrazek do artykułu: W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

  W tym roku pracownicy będą mogli po raz drugi odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Pracodawcy zrekompensują podwładnym 2 dni świąteczne -15 sierpnia i 26 grudnia. Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 r. Autorka Meritum Prawa Pracy radzi pracodawcom jak oddać dzień wolny zgodnie z przepisami. Więcej

 • Będzie mniej biurokracji z badaniami lekarskimi przy zmianie pracy

  Obrazek do artykułu: Będzie mniej biurokracji z badaniami lekarskimi przy zmianie pracy

  Już od 1 kwietnia 2015 r. pracodawcy i pracownicy będą mieli mniej formalności związanych z obowiązkowymi badaniami lekarskimi przeprowadzanymi przy przyjęciu do pracy lub jej zmianie. Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora

PIT 2014
Polecamy: