Będzie kolejny dzień wolny od pracy?

Ponad 480 tysięcy podpisów poparcia zebrał dotąd komitet inicjatywy ustawodawczej pod obywatelskim projektem ustawy o ustanowieniu 6 stycznia – święta Trzech Króli – dniem wolnym od pracy.
articleImage: Będzie kolejny dzień wolny od pracy? fot. Thinkstock

To już prawie pięciokrotnie więcej niż wymagana liczba – 100 tysięcy podpisów – aby obywatelski projekt trafił pod obrady parlamentu.

Pełnomocnik komitetu, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki powiedział, że sprawdzonych i pozytywnie zweryfikowanych zostało już ponad 400 tysięcy podpisów; kolejnych 40 tys. jest wciąż weryfikowanych. 42 tys. podpisów było niepełnych i one nie trafią do Sejmu. Akcja zbierania podpisów zakończyła się 17 czerwca; tydzień później listy z podpisami trafią do marszałka Sejmu.

W zbieraniu podpisów uczestniczyli między innymi: Chrześcijański Ruch Samorządowy, Łódzkie Porozumienie Obywatelskie, NSZZ „Solidarność”, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Liga Polska. Kropiwnicki liczy, że jeszcze w tym roku ustawa przejdzie przez parlament i zostanie podpisana przez prezydenta, a w przyszłym roku święto Trzech Króli będzie już dniem wolnym od pracy.
Inicjatorzy projektu przypominają, że w Polsce do roku 1960 Dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy. W uzasadnieniu projektu przekazanym m.in. marszałkowi Sejmu napisali, że święto Trzech Króli jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, obchodzonym nawet wcześniej niż święta Bożego Narodzenia. Przypominają również, że obecnie święto Trzech Króli, będące jednocześnie dniem wolnym od pracy, jest obchodzone w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii. W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że Polska nie przoduje wśród krajów Unii Europejskiej co do liczby dni wolnych od pracy w ciągu roku, lecz znajduje się pod tym względem na 12. miejscu.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli, Kościół katolicki obchodzi 6 stycznia. Kończy ono trwające od Wigilii obchody świąt Bożego Narodzenia.