Nowości wynikają ze znowelizowanego art. 229 KP, regulującego ważność okresowych badań lekarskich. Zmiany wprowadzono ustawą z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. z 2014 poz. 1662).

Czytaj: Zmiany w prawie pracy w 2015 r. Czy wiesz co Cię czeka?

Obecnie, zgodnie z art. 229 KP, wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Znowelizowany przepis przewiduje mniej formalności przy kolejnym i nowym zatrudnieniu pracownika. Nie zmienia się nic w stosunku do nowych i młodocianych pracowników. Tak jak obecnie, obowiązkowym badaniom lekarskim będą musieli się poddać nowe osoby przyjmowane do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska oraz inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Zobacz także: Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę ma wpływ na inne świadczenia

Natomiast wedle nowego §11, dodanego do art. 229 KP, wstępnym badaniom lekarskim nie będą podlegały osoby:

1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;

2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy. Nie dotyczy to osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Przy czym, regułę tę będzie się stosowało odpowiednio w razie przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.

Przypomnijmy, zasadniczo każdy pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. Jeśli choruje dłużej niż 30 dni to dodatkowo musi się poddać kontrolnym badaniom lekarskim, które mają określić jego zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas ten przysługuje pracownikowi normalne wynagrodzenie. Nowe regulacje spowodują więc zmniejszenie kosztów ponoszonych przez pracodawców związanych z przeprowadzaniem kontrolnych wizyt lekarskich.

Wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.

Chcesz być na bieżąco? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych