CBOS podkreśla, że niezmiennie od 2006 r. ponad trzy czwarte aktywnych zawodowo Polaków jest zadowolonych ze swojej pracy, w tym 30 proc. nie ma co do tego wątpliwości. Brak satysfakcji zawodowej odczuwa 9 proc. 13 proc. wyraża opinie niejednoznaczne.

Ogólne zadowolenie z wykonywanej pracy jest najsilniejsze wśród osób o najwyższych dochodach, m.in. wśród prywatnych przedsiębiorców i pracowników średniego szczebla. Relatywnie najniższy poziom satysfakcji zawodowej prezentują niezadowoleni ze swojej sytuacji materialnej, m.in. pracownicy w wieku od 18 do 24 lat oraz zatrudnieni na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Oceniając poszczególne wymiary zatrudnienia, pracujący najczęściej wyrażąją opinię, że wykonywane przez nich zadania są ważne i mają sens (81 proc. wskazań). Według 75 proc. wymaga ona od nich doskonalenia posiadanych umiejętności i poznawania nowych rzeczy. 73 proc. ocenia swą pracę jako interesującą. Wykonywana praca rzadziej określana jest jako dająca pewność zatrudnienia i poczucie stabilizacji - 64 proc. wskazań; umożliwiająca pełne wykorzystanie kwalifikacji (57 proc.) oraz jako zgodna z wykształceniem (55 proc.). Tylko 45 proc. jest zadowolonych z zarobków oraz oferowanych świadczeń socjalnych.

Komentując wyniki sondażu, CBOS podkreśla, że ogólny poziom satysfakcji z pracy jest w Polsce stosunkowo wysoki i nieznacznie rośnie. "Wynika to przede wszystkim stąd, iż na ogólną satysfakcję z pracy wpływają w pierwszej kolejności aspekty samorealizacyjne, związane z zainteresowaniem wykonywaną pracą, jej znaczeniem, a także możliwością wykorzystywania w niej posiadanych kwalifikacji oraz ich uzupełniania" - napisano.

Według CBOS na dalszy plan schodzą kwestie finansowe. Dość systematycznie wzrasta też poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia oraz satysfakcja z uzyskiwanych dochodów i innych świadczeń związanych z wykonywaną pracą - podkreślono.

Sondaż przeprowadzono 3–9 stycznia na reprezentatywnej próbie losowej 1227. dorosłych Polaków.