Czy można zwolnić nauczyciela w trakcie urlopu zdrowotnego?

articleImage: Czy można zwolnić nauczyciela w trakcie urlopu zdrowotnego? fot. Thinkstock
Nauczyciel mianowany choruje od 5 grudnia 2008 r.(L-4 świadczenie rehabilitacyjne). Na wniosek lekarza dyrektor udzielił nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia od 5 czerwca 2010 r. do 4 czerwca 2011 r.
Czy na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela można z nim rozwiązać stosunek pracy i w jakim terminie, tzn. w trakcie urlopu czy też po jego zakończeniu gdyby lekarz medycyny pracy orzekł jego zdolność do pracy?

 

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem mianowanym może nastąpić w trybie wskazanym w pytaniu tylko wówczas, jeżeli po urlopie zdrowotnym nauczyciel nadal będzie niezdolny do pracy. W trakcie urlopu zdrowotnego rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie nie jest dopuszczalne.


 

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel:
uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub
zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia.
Jeżeli więc został udzielony urlop dla poratowania zdrowia, to wówczas nie można rozwiązać stosunku pracy z nauczycielem mianowanym w powyższym trybie. Dopiero po zakończeniu urlopu zdrowotnego, tj. po 4 czerwca 2011 r. dopuszczalne będzie rozwiązanie stosunku pracy z uwagi na długotrwałą nieobecność związaną z niezdolnością do pracy, w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie kontrolne o dalszej niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy nauczycielskiej.

Michał Culepa 14.10.10
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Zapisz się na bezpłatny Newsletter HR i Prawa Pracy

Czy można zwolnić nauczyciela w trakcie urlopu zdrowotnego?

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Jest sposób na załatwienie prywatnych spraw w godzinach pracy

    Obrazek do artykułu: Jest sposób na załatwienie prywatnych spraw w godzinach pracy

    W każdej firmie zdarza się, że pracownicy muszą załatwić prywatną sprawę w godzinach pracy czy też wyjść z firmy wcześniej. W jaki sposób pracodawca może uregulować te kwestie tak, by nie wprowadzać zbędnej biurokracji, a jednocześnie utrzymać płynną organizację pracy? Więcej

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

  • Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

    Obrazek do artykułu: Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

    Od 2015 r. kobiety prowadzące działalność gospodarczą nie będą mogły liczyć na wysoki zasiłek macierzyński, jeśli przed urodzeniem dziecka krótko podlegały dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora