Czy na urlopie bezpłatnym można korzystać ze świadczeń z ZFŚS?

articleImage: Czy na urlopie bezpłatnym można korzystać ze świadczeń z ZFŚS? fot. Thinkstock

 

Firma zatrudnia pracownika na umowę o pracę od 1 stycznia 2006 r. Od 1 sierpnia 2010 r. do 31 grudnia 2010 r. pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym. Pracodawca chce wypłacić pracownikowi świadczenie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) pod koniec listopada 2010 r. Z ZFŚS zgodnie z regulaminem mogą korzystać: pracownicy, emeryci i renciści - byli pracownicy oraz członkowie rodzin osób, o których mowa powyżej. Czy firma ma prawo wypłacić to świadczenie?


 

Jeśli takie uprawnienie nie wynika wprost z regulaminu ZFŚS obowiązującego w danym zakładzie pracy, to pracownik korzystający z urlopu bezpłatnego nie jest uprawniony do korzystania ze świadczeń z tego funduszu.


 

Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) – dalej u.z.f.ś.s. do kręgu osób uprawnionych do korzystania z Funduszu Świadczeń Socjalnych należy zaliczyć pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie określającym zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.
Pracownik korzystający z urlopu bezpłatnego formalnie pozostaje co prawda nadal w stosunku pracy ze swoim pracodawcą, jednak w czasie urlopu bezpłatnego ulegają zawieszeniu zarówno jego obowiązki, jak i prawa wynikające ze stosunku pracy. Jednym z takich uprawnień jest w mojej ocenie prawo do korzystania ze środków ZFŚS.
Należy jednak pamiętać, przepisy u.z.f.ś.s. nie określają zamkniętego kręgu osób uprawnionych do korzystania ze środków tego funduszu. Ustawodawca pozwolił pracodawcom na pewną dowolność w tym zakresie. Jeśli więc pracodawca chce aby w kręgu osób uprawnionych do korzystania ze środków ZFŚS byli także pracownicy korzystający z bezpłatnego urlopu, powinien zawrzeć stosowny zapis w regulaminie tego funduszu. Jeśli jednak tego nie zrobi, pracownicy korzystający z urlopów bezpłatnych nie będą mieli prawa do korzystania ze świadczeń z ZFŚS.

 

Jarosław Masłowski 28.10.10
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Zapisz się na bezpłatny Newsletter HR i Prawa Pracy

Czy na urlopie bezpłatnym można korzystać ze świadczeń z ZFŚS?

Warto przeczytać

  • Wskaźnik do wyliczenia ekwiwalentu za urlop w 2014 r.

    Obrazek do artykułu: Wskaźnik do wyliczenia ekwiwalentu za urlop w 2014 r.

    Współczynnik ekwiwalentowy służy do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany przez pracownika w naturze urlop wypoczynkowy i jest ustalany w każdym roku odrębnie. Stosuje się go do obliczania ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego. W 2014 r. współczynnik do ekwiwalentu wynosi 20,83. Więcej »

  • Od 1 marca 2014 r. nowe kwoty najniższych emerytur i rent

    Obrazek do artykułu: Od 1 marca 2014 r. nowe kwoty najniższych emerytur i rent

    Od 1 marca 2014 r. obowiązują nowe kwoty najniższych emerytur i rent, a także dodatków oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent z tytułu osiągania przychodu z działalności zarobkowej. Więcej »

  • Nowe zasady zgłaszania członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

    Obrazek do artykułu: Nowe zasady zgłaszania członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

    W dniu 1 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jedną z istotnych kwestii, która została uregulowana w ustawie jest sprawa zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny i związanego z tym ich prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Więcej »

Aktualności - Kadry

Tego samego autora

Polecamy: