Czy od 1 stycznia 2009 r. pracująca żona może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego swojego męża, który nie jest ubezpieczony z innego tytułu?

articleImage: Czy od 1 stycznia 2009 r. pracująca żona może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego swojego męża, który nie jest ubezpieczony z innego tytułu? fot. Thinkstock
Czy od 1 stycznia 2009 r. po wejściu w życie zmian do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pracująca żona może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego swojego męża, który nie jest ubezpieczony z innego tytułu (nie jest zarejestrowany w urzędzie pracy i obecnie przebywa w szpitalu)?
Jeżeli małżonek osoby ubezpieczonej nie posiada tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, z którego nie zwalnia posiadanie statusu członka rodziny w rozumieniu u.ś.o.z. (np. takim tytułem jest bycie bezrobotnym niepodlegającym obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, który jest zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy), to powinien zostać zgłoszony do tego ubezpieczenia jako członek rodziny osoby ubezpieczonej.
Zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z. Stosownie do art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6 u.ś.o.z. ubezpieczonymi w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego są członkowie rodziny osób ubezpieczonych, jeżeli nie są osobami podlegającymi obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, ani nie są osobami uprawnionymi do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji.

Z art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6 u.ś.o.z. wynika więc, że posiadanie tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego wyłącza podleganie temu ubezpieczeniu jako członek rodziny osoby ubezpieczonej. Nie dotyczy to jednak tytułów do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego wymienionych w art. 66 ust. 2 u.ś.o.z., w przypadku których status członka rodziny osoby ubezpieczonej lub członka rodziny będącego osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji, zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego z ich tytułu. Art. 66 ust. 2 u.ś.o.z. nie stosuje się jednak do małżonków, wobec których orzeczono separację prawomocnym wyrokiem sądowym.

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. brzmieniem art. 66 ust. 2 u.ś.o.z. do tytułów, z których obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego jest wyłączony z uwagi na posiadanie statusu członka rodziny, nie należy już posiadanie statusu bezrobotnego niepodlegającego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Tym samym od 1 stycznia 2009 r. członek rodziny osoby ubezpieczonej, który jest osobą bezrobotną niepodlegającą obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu jako członek rodziny. Należy przy tym mieć na uwadze to, że bezrobotnym w rozumieniu przepisów u.ś.o.z. jest osoba zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna. Wskazuje na to choćby art. 75 ust. 9 u.ś.o.z., zgodnie z którym bezrobotnego zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego właściwy powiatowy urząd pracy. Bezrobotnym w rozumieniu przepisów u.ś.o.z. nie jest więc osoba, która co prawda pozostaje bez pracy, ale nie jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.

Członkiem rodziny osoby ubezpieczonej - stosownie do art. 5 pkt 3 lit. b) u.ś.o.z. - jest jej małżonek. Stąd też, jeżeli małżonek osoby ubezpieczonej (np. pracownika), który nie jest zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny i nie posiada innego tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, z którego nie zwalnia status członka rodziny, powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 67 ust. 3 oraz art. 68 ust. 3 u.ś.o.z. osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu obowiązkowo bądź dobrowolnie ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków rodziny.
Piotr Kostrzewa 14.01.09
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
ZUS Ebook

Czy od 1 stycznia 2009 r. pracująca żona może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego swojego męża, który nie jest ubezpieczony z innego tytułu?

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

  • Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie?

    Obrazek do artykułu: Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie?

    W jaki sposób należy poprawnie wystawić zwolnienie lekarskie? Sprawa dotyczy różnic między datami wystawienia zwolnienia a okresem niezdolności do pracy. Ile dni wstecz i do przodu lekarz może wpisać (przykładowo jest wtorek - data wystawienia) - ile maksymalnie można się cofnąć i ile naprzód zapisać w zwolnieniu? Więcej

  • W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    Obrazek do artykułu: W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    W tym roku pracownicy będą mogli po raz drugi odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Pracodawcy zrekompensują podwładnym 2 dni świąteczne -15 sierpnia i 26 grudnia. Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 r. Autorka Meritum Prawa Pracy radzi pracodawcom jak oddać dzień wolny zgodnie z przepisami. Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora

PIT 2014