Czy okres prowadzenia tej działalności gospodarczej wlicza się do stażu pracy?

articleImage: Czy okres prowadzenia tej działalności gospodarczej wlicza się do stażu pracy? fot. Thinkstock
Jednostka samorządu terytorialnego zatrudnia pracownika, który przed zatrudnieniem prowadził działalność gospodarczą. Działalność tę ma udokumentowaną oraz opłacane były składki na ZUS.
Czy okres prowadzenia tej działalności do stażu pracy?
Okres prowadzenia działalności gospodarczej ma znaczenie jedynie dla ustalenia kompetencji do zajmowania kierowniczego stanowiska urzędniczego
Okres prowadzenia działalności gospodarczej można zaliczyć do stażu pracy w zasadzie tylko w jednym wypadku - gdy ustala się kompetencje danego kandydata do zatrudnienia na kierowniczym stanowisku urzędniczym. Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458) - dalej u.p.s. pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na kierowniczym stanowisku urzędniczym może być osoba, która spełnia wymagania określone w art. 6 ust. 1 i ust. 3 pkt 2 i 3 (wymagania podstawowe dla stanowisk urzędniczych) oraz dodatkowo:
posiada co najmniej 3-letni staż pracy lub wykonywała przez, co najmniej 3 lata działalność gospodarczą o charakterze zgodnym z wymaganiami na danym stanowisku;
posiada wykształcenie wyższe I lub II stopnia w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym.
Wyraźnie widać w tym przepisie rozdzielenie pojęcia stażu pracy i okresu wykonywania działalności gospodarczej. Biorąc to pod uwagę trudno przyjąć, że okres działalności gospodarczej można zaliczyć do stażu pracy, o którym mowa w art. 38 u.p.s. (od którego zależy m.in. wysokość dodatku stażowego, nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalno-rentowej). Kwestia opłacania składek ZUS z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej jest w tym wypadku prawnie obojętna.
Michał Culepa - specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Michał Culepa 15.07.09
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
ZUS Ebook

Czy okres prowadzenia tej działalności gospodarczej wlicza się do stażu pracy?

  • Jacek Pawlik IP: *.*.* 04-07-2008
    Jedna uwaga: nie ma dyplomowanych doradców podatkowych. Są poprostu doradcy podatkowi, posiadajacy ten tytuł na podstawie wpisu na listę doradców podatkowych.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

  • W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    Obrazek do artykułu: W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    W tym roku pracownicy będą mogli po raz drugi odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Pracodawcy zrekompensują podwładnym 2 dni świąteczne -15 sierpnia i 26 grudnia. Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 r. Autorka Meritum Prawa Pracy radzi pracodawcom jak oddać dzień wolny zgodnie z przepisami. Więcej

  • Będzie mniej biurokracji z badaniami lekarskimi przy zmianie pracy

    Obrazek do artykułu: Będzie mniej biurokracji z badaniami lekarskimi przy zmianie pracy

    Już od 1 kwietnia 2015 r. pracodawcy i pracownicy będą mieli mniej formalności związanych z obowiązkowymi badaniami lekarskimi przeprowadzanymi przy przyjęciu do pracy lub jej zmianie. Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora

PIT 2014