Wypłaciliśmy odprawę emerytalną wyższą niż przewiduje kodeks pracy.
Czy od nadwyżki powinniśmy naliczyć składki ZUS?


Nie. Odprawa emerytalna, która została wypłacona pracownikowi w wysokości wyższej niż przewidziana przepisami kodeksu pracy, nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika.


Zgodnie z art. 18 ust. 1 oraz art. 20 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74, z późn. zm.) - dalej u.s.u.s., podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika nie stanowią jednak m.in. przychody ze stosunku pracy, które zostały wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106, z późn. zm.) - dalej r.sz.z.

Stosownie do § 2 ust. 1 pkt 2 r.sz.z. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowią odprawy pieniężne przysługujące w związku z przejściem na emeryturę lub rentę (tzw. odprawy emerytalne). Należy przy tym zwrócić uwagę, że § 2 ust. 1 pkt 2 r.sz.z. nie określa kwoty, do której odprawa emerytalna jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że jeżeli pracodawca wypłaca pracownikowi odprawę emerytalną wyższą od przewidzianej przepisami kodeksu pracy, to w całości przedmiotowa odprawa jest wolna od składek na ubezpieczenia społeczne. Istotna dla przedmiotowego wyłączenia jest tylko okoliczność, iż prawo do tego rodzaju odprawy pracownik nabywa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę.

Powyższe dotyczy odpowiednio składek na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach pieniężnych finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.), do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zdrowotne pracowników stosuje się odpowiednio przepisy regulujące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.