Czy pracownik świadczący pracę w dwóch firmach ma prawo do 2 dni opieki nad dzieckiem w każdej z nich oddzielnie?

articleImage: Czy pracownik świadczący pracę w dwóch firmach ma prawo do 2 dni opieki nad dzieckiem w każdej z nich oddzielnie? fot. Thinkstock

Pracownik świadczy pracę w dwóch zakładach pracy, jednocześnie. Jednocześnie w obydwu zakładach wystąpił o 2 dni opieki nad dzieckiem na te same dni. Czy jest to prawidłowe? Np. w zakładzie x napisał na 9 i 10 czerwiec i jednocześnie w zakładzie Y również na 9 i 10 czerwiec. Zgodnie z art. 188 k.p. nie może przekroczyć 2 dni kalendarzowych, kalendarzowo ich nie przekracza.


Jeżeli pracownik jest zatrudniony równocześnie na dwóch etatach, to z każdego stosunku pracy przysługują mu odrębne prawa i obowiązki.


W związku z tym jego uprawnienia pracownicze takie jak, np. urlop wypoczynkowy, dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem są ustalane oddzielnie dla każdego z tych stosunków zatrudnienia. Pracownica może wystąpić o udzielenie jej wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem zgodnie z art. 188 k.p. u każdego z pracodawców, u których jest zatrudniona.

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Pozyskiwanie danych osobowych kandydata i pracownika

Czy pracownik świadczący pracę w dwóch firmach ma prawo do 2 dni opieki nad dzieckiem w każdej z nich oddzielnie?

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    Obrazek do artykułu: W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    W tym roku pracownicy będą mogli po raz drugi odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Pracodawcy zrekompensują podwładnym 2 dni świąteczne -15 sierpnia i 26 grudnia. Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 r. Autorka Meritum Prawa Pracy radzi pracodawcom jak oddać dzień wolny zgodnie z przepisami. Więcej

  • Opieka nad dziećmi okresem składkowym do emerytury

    Obrazek do artykułu: Opieka nad dziećmi okresem składkowym do emerytury

    Urlop wychowawczy, który matka wzięła na swoje dziecko przed 1 stycznia 1999 r. podwyższy emeryturę. Wszystko przez zmianę sposobu jego wliczania do obliczenia kapitału początkowego, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora