Odpowiedź:
Tak, pracodawca będzie w takiej sytuacji zobligowany do wypłacenia odprawy emerytalnej.

Uzasadnienie:
Odprawa emerytalna zgodnie z art. 921 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do  emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę. Jednak w odniesieniu do tego przepisu powstało szereg wątpliwości w zakresie interpretacji określenia związku pomiędzy zakończeniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę. W tym zakresie z pomocą praktykom przychodzi orzecznictwo SN. I tak w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego SN w wyroku z dnia 29 maja 1989 r., III PZP 19/89, oraz z dnia 7 stycznia 2000 r., III ZP 18/99, utrwalił pogląd, że warunkiem koniecznym uzyskania prawa do odprawy nie jest rozwiązanie stosunku pracy w następstwie uzyskania uprawnień emerytalnych (rentowych). Zdaniem SN, wystarczy, że między rozwiązaniem stosunku pracy a uzyskaniem renty inwalidzkiej lub emerytury występuje określone następstwo czasowe. Szczególnie dotyczyć to będzie sytuacji, w których rozwiązanie stosunku pracy następuje po upływie okresu zasiłkowego w związku z długotrwałą chorobą. W takim wypadku pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy, a następnie któremu przyznano prawo do renty inwalidzkiej, będzie mógł domagać się odprawy rentowej od byłego pracodawcy.
To oznacza, że w sytuacji, w której pracodawca rozwiąże umowę z pracownikiem po okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego i 3-miesięcznego okresu świadczenia rehabilitacyjnego, a pracownik po wykorzystaniu całego okresu świadczenia rehabilitacyjnego nabędzie prawo do emerytury, pracodawca będzie zobligowany do wypłacenia takiej odprawy.
Nie jest w tej sytuacji ważny ścisły związek czasowy, tzn. fakt, że te czynności nie następują z dnia na dzień. Wystarczy, że występują w chronologii po sobie i pozostają ze sobą w związku.

Maria Sobieska,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz jest doradcą Centrum Pomocy Profesjonalisty – Doradztwo kadrowe 

Odpowiedzi udzielono  25.01.2016 r.