Czy za zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w trakcie urlopu wypoczynkowego przysługuje zasiłek opiekuńczy i czy powoduje ono przesunięcie urlopu na dalszy termin?

articleImage: Czy za zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w trakcie urlopu wypoczynkowego przysługuje zasiłek opiekuńczy i czy powoduje ono przesunięcie urlopu na dalszy termin? fot. Thinkstock
Pracownica przebywa na urlopie wypoczynkowym od 12 stycznia 2009 r. do 12 lutego 2009 r. W trakcie urlopu dostarczyła zwolnienie lekarskie - opieka nad chorym dzieckiem od 21 stycznia 2009 r. do 30 stycznia 2009 r.
Czy zwolnienie lekarskie (opieka nad chorym dzieckiem) w trakcie urlopu jest płatne i czy powoduje ono przesunięcie urlopu na dalszy termin?
Konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem przez pracownika stwierdzona zaświadczeniem lekarskim, która wystąpiła w trakcie przebywania przez niego na urlopie wypoczynkowym, nie powoduje przerwania tego urlopu. Za okres takiej opieki nie należy się pracownikowi zasiłek opiekuńczy, gdyż zachowuje on w tym okresie prawo do wynagrodzenia.
Stosownie do art. 166 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94) - dalej k.p., w przypadku, gdy w trakcie urlopu wypoczynkowego wystąpią po stronie pracownika takie okoliczności jak: czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby, odosobnienie w związku z chorobą zakaźną, konieczność odbycia ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy bądź urlop macierzyński, pracodawca część urlopu niewykorzystaną z któregoś z tych powodów jest zobowiązany udzielić w terminie późniejszym. W doktrynie wskazuje się, że przyczyny przerywające urlop wypoczynkowy zostały określone w art. 166 k.p. w sposób wyczerpujący (Kodeks pracy. Komentarz pod red. Zbigniewa Salwy, Warszawa 2005, str. 616). Stąd też, jeżeli w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownik zmuszony był sprawować osobistą opiekę nad chorym dzieckiem - co zostało stwierdzone zaświadczeniem lekarskim - urlop wypoczynkowy nie ulega z tego powodu przerwaniu.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267, z późn. zm.) - dalej u.ś.p., ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do 14 lat przysługuje zasiłek opiekuńczy. Z art. 35 ust. 2 u.ś.p. wynika jednak, że do zasiłku opiekuńczego stosuje się odpowiednio przepis art. 12 u.ś.p. Oznacza to, że jeżeli za okres osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do 14 lat ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia, nie przysługuje mu zasiłek opiekuńczy z ubezpieczenia chorobowego. Art. 172 k.p. stanowi, iż za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Za czas stwierdzonego zaświadczeniem lekarskim sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem do 14 lat w trakcie urlopu wypoczynkowego nie przysługuje więc pracownikowi zasiłek opiekuńczy.
Piotr Kostrzewa 18.02.09
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Zapisz się na bezpłatny Newsletter HR i Prawa Pracy

VI Konwent Prawa Pracy

Czy za zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w trakcie urlopu wypoczynkowego przysługuje zasiłek opiekuńczy i czy powoduje ono przesunięcie urlopu na dalszy termin?

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Pracodawco, pamiętaj o ZUS IWA za 2014 rok

    Obrazek do artykułu: Pracodawco, pamiętaj o ZUS IWA za 2014 rok

    Płatnicy składek mają czas do 2 lutego 2015 r. na złożenie „Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" ZUS IWA za 2014 r., przypomina ekspert Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

  • Komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne

    Obrazek do artykułu: Komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne

    Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie ma charakteru powszechnego. Jest to świadczenie ze stosunku pracy, które przysługuje wyłącznie tym grupom zatrudnionych, dla których przepisy prawa lub wewnętrzne regulacje zakładowe, przewidują uprawnienie do tego rodzaju nagród. Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie jest, więc uregulowane w kodeksie pracy, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń... Więcej

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora

PIT 2014