Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie?

Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie?

26.09.13

 W jaki sposób należy poprawnie wystawić zwolnienie lekarskie? 
Sprawa dotyczy różnic między datami wystawienia zwolnienia a okresem niezdolności do pracy. 
Ile dni wstecz i do przodu lekarz może wpisać (przykładowo jest wtorek - data wystawienia) - ile maksymalnie można się cofnąć i ile naprzód zapisać w zwolnieniu? 

articleImage: Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie? fot. Thinkstock

Zobacz także: Zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy

Podstawowym dokumentem niezbędnym do stwierdzenia, czy ubezpieczony ma prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego jest zaświadczenie lekarskie. Zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich regulują przepisy ustawy zasiłkowej, rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 65, poz. 741, z późn. zm.) - dalej r.sz.z.

Zobacz także: Przedsiębiorca na chorobowym może podpisywać faktury

 

Z art. 54 ustawy zasiłkowej wynika, że zaświadczenia lekarskie wystawiają lekarze, lekarze dentyści, felczerzy i starsi felczerzy upoważnieni do tego w drodze decyzji administracyjnej ZUS. Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny - stosownie do art. 55 ust. 1 u.ś.p. - wystawiane jest na druku, którego wzór został określony w załączniku do r.sz.z. Orzekanie o czasowej niezdolności do pracy - co wynika z § 1 ust. 1 r.sz.z. - może nastąpić wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny.
Stosownie do § 3 ust. 1 r.sz.z. zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Z ust. 1a § 3 r.sz.z. wynika jednak, że zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres niezdolności do pracy przypadający po dniu przeprowadzenia badania, nie później jednak niż 4 dnia po dniu badania, tylko wówczas, gdy bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy albo badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.

Zobacz także: Pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby

Przejdź do strony artykułu: « »
Piotr Kostrzewa 26.09.13
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Skomentowano 5 razy
Szkolenia - grudzień 2015
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Anna maj IP: 92.63.* 19-11-2015
  Witam, wizyte u gin mam 16 grudnia i do tego dnia mam zwolnienie z racji ze 16 nie moge isc na wizyte tylko tydzien przed 9 grudnia mam pytanie jak bedzie wystawiona kontynuacja zwolnienia czy wystawi od 17 z data wystawienia 9 grudzien?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • ania IP: 46.77.* 19-02-2015
  Mam l4 po szpitalne do 24 lutego 2015 czyli do wtorku, ze wzgledu na dalsza niezdolnosc do pracy ,jestem po operacji mam prawo do przedluzenia zwolnienia..Moj lekarz specjalista jest na urlopie drugi lekarz rowniez od poniedzialku 23 lutego na urlopie .Jesli pojde do lekarza w piatek 20 lutego to czy jest mozliwosc wypisania zwolnienia wstecznego jesli po drodze sa dwa dni wolne

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Janusz Marchut IP: 89.231.* 19-02-2015
  Witam!
  Bardzo proszę o odpowiedż w jakiej wysokości jest wypłacany zasiłek chorobowy po zabiegu usunięcia zaćmy i wszczepienia soczewki.
  Dziękuję!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Inga Goślińska 29-04-2015
   jest to zawsze 80%, 100% tylko gdy jest ciąża, albo L4 wiąże się z wypadkiem przy pracy

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Agnieszka IP: 89.228.* 29-08-2012
  Witam.
  Mam pytanie miałam zwolnienie lekarskie do 10.08.(piątek) a na kolejną wizytę do swojego psychiatry poszłam 15.08(środa),gdyż lekarz przyjmuje tylko w środę i piątek.Niestety nie było wolnych miejsc na piątek.Na zwolnieniu mam 2 tzn.,że mogę chodzić (zalecenie mojego lekarza,żeby jak najwięcej przebywać z córką wśród ludzi z powodu śmierci męża i braku pracy). W ubiegły piątek w swojej skrzynce znalazłam zawiadomienie z Zusu,że dzień wcześniej miałam kontrol z Zusu,ale niestety nie było mnie i córki w domu.Wysłałam wyjaśnienie do Zusu z powodu mojej nieobecności.I czy w takim przypadku Zus mi wypłaci zaległe chorobowe?Z góry dziękuje za odpowiedź.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE