Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie?

 W jaki sposób należy poprawnie wystawić zwolnienie lekarskie? 
Sprawa dotyczy różnic między datami wystawienia zwolnienia a okresem niezdolności do pracy. 
Ile dni wstecz i do przodu lekarz może wpisać (przykładowo jest wtorek - data wystawienia) - ile maksymalnie można się cofnąć i ile naprzód zapisać w zwolnieniu? 

articleImage: Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie? fot. Thinkstock

Zobacz także: Zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy

Podstawowym dokumentem niezbędnym do stwierdzenia, czy ubezpieczony ma prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego jest zaświadczenie lekarskie. Zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich regulują przepisy ustawy zasiłkowej, rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 65, poz. 741, z późn. zm.) - dalej r.sz.z.

Zobacz także: Przedsiębiorca na chorobowym może podpisywać faktury

 

Z art. 54 ustawy zasiłkowej wynika, że zaświadczenia lekarskie wystawiają lekarze, lekarze dentyści, felczerzy i starsi felczerzy upoważnieni do tego w drodze decyzji administracyjnej ZUS. Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny - stosownie do art. 55 ust. 1 u.ś.p. - wystawiane jest na druku, którego wzór został określony w załączniku do r.sz.z. Orzekanie o czasowej niezdolności do pracy - co wynika z § 1 ust. 1 r.sz.z. - może nastąpić wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny.
Stosownie do § 3 ust. 1 r.sz.z. zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Z ust. 1a § 3 r.sz.z. wynika jednak, że zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres niezdolności do pracy przypadający po dniu przeprowadzenia badania, nie później jednak niż 4 dnia po dniu badania, tylko wówczas, gdy bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy albo badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.

Zobacz także: Pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby

Przejdź do strony artykułu: « »
Piotr Kostrzewa 26.09.13
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Skomentowano 4 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

 
Ebook - badania lekarskie

Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie?

 • ania IP: 46.77.* 19-02-2015
  Mam l4 po szpitalne do 24 lutego 2015 czyli do wtorku, ze wzgledu na dalsza niezdolnosc do pracy ,jestem po operacji mam prawo do przedluzenia zwolnienia..Moj lekarz specjalista jest na urlopie drugi lekarz rowniez od poniedzialku 23 lutego na urlopie .Jesli pojde do lekarza w piatek 20 lutego to czy jest mozliwosc wypisania zwolnienia wstecznego jesli po drodze sa dwa dni wolne

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Janusz Marchut IP: 89.231.* 19-02-2015
  Witam!
  Bardzo proszę o odpowiedż w jakiej wysokości jest wypłacany zasiłek chorobowy po zabiegu usunięcia zaćmy i wszczepienia soczewki.
  Dziękuję!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Agnieszka IP: 89.228.* 29-08-2012
  Witam.
  Mam pytanie miałam zwolnienie lekarskie do 10.08.(piątek) a na kolejną wizytę do swojego psychiatry poszłam 15.08(środa),gdyż lekarz przyjmuje tylko w środę i piątek.Niestety nie było wolnych miejsc na piątek.Na zwolnieniu mam 2 tzn.,że mogę chodzić (zalecenie mojego lekarza,żeby jak najwięcej przebywać z córką wśród ludzi z powodu śmierci męża i braku pracy). W ubiegły piątek w swojej skrzynce znalazłam zawiadomienie z Zusu,że dzień wcześniej miałam kontrol z Zusu,ale niestety nie było mnie i córki w domu.Wysłałam wyjaśnienie do Zusu z powodu mojej nieobecności.I czy w takim przypadku Zus mi wypłaci zaległe chorobowe?Z góry dziękuje za odpowiedź.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

 • Zielone Świątki dniem wolnym od pracy

  Obrazek do artykułu: Zielone Świątki dniem wolnym od pracy

  W najbliższe święto kościelne przypadające w niedzielę, 24 maja, obowiązuje zakaz pracy w handlu, dlatego sklepy będą zamknięte. Wszystko przez art. 151(9) kodeksu pracy zakazujący pracy w święta kościelne, również gdy przypadają w niedzielę. Więcej

 • Nowe zasady ustalania wysokości emerytur wejdą w życie 1 maja

  Obrazek do artykułu: Nowe zasady ustalania wysokości emerytur wejdą w życie 1 maja

  21 kwietnia została ogłoszona znowelizowana ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa, która wchodzi w życie 1 maja 2015 r. podwyższa wysokość świadczeń emerytalnych ustalonych według nowych i starych zasad. Więcej

 • W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

  Obrazek do artykułu: W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

  W tym roku pracownicy będą mogli po raz drugi odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Pracodawcy zrekompensują podwładnym 2 dni świąteczne -15 sierpnia i 26 grudnia. Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 r. Autorka Meritum Prawa Pracy radzi pracodawcom jak oddać dzień wolny zgodnie z przepisami. Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora