Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie?

Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie?

11.01.16

Okres niezdolności do pracy stwierdzony zaświadczeniem lekarskim - co do zasady - może obejmować nie więcej niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym zostało przeprowadzone przez lekarza badanie, jeżeli wynik tego badania wskazuje, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Przepisy nie określają wprost maksymalnej liczby okresu niezdolności do pracy przypadającego po dniu przeprowadzenia badania, jaki może być stwierdzony zaświadczeniem lekarskim, wyjaśnia Piotr Kostrzewa, ekspert Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

articleImage: Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie? fot. Thinkstock

W jaki sposób należy poprawnie wystawić zwolnienie lekarskie? 
Sprawa dotyczy różnic między datami wystawienia zwolnienia a okresem niezdolności do pracy. 

Ile dni wstecz i do przodu lekarz może wpisać (przykładowo jest wtorek - data wystawienia) - ile maksymalnie można się cofnąć i ile naprzód zapisać w zwolnieniu? 

dpowiedź: okres niezdolności do pracy stwierdzony zaświadczeniem lekarskim - co do zasady - może obejmować nie więcej niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym zostało przeprowadzone przez lekarza badanie, jeżeli wynik tego badania wskazuje, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Przepisy nie określają wprost maksymalnej liczby okresu niezdolności do pracy przypadającego po dniu przeprowadzenia badania, jaki może być stwierdzony zaświadczeniem lekarskim.

Sprawdź, jakie są zasady wystawiania e-zwolnień lekarskich>>>

Uzasadnienie: Podstawowym dokumentem niezbędnym do stwierdzenia, czy ubezpieczony ma prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego jest zaświadczenie lekarskie. Zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich regulują przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 159 z późn. zm.) - dalej u.ś.p., rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i trybu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dz. U. z 2015 r., poz. 2013) - dalej r.s.t.

Z art. 54 u.ś.p. wynika, że zaświadczenia lekarskie wystawiają lekarze, lekarze dentyści, felczerzy i starsi felczerzy upoważnieni do tego w drodze decyzji administracyjnej ZUS. Zaświadczenie lekarskie - stosownie do art. 55 ust. 1 u.ś.p. - wystawiane jest w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP, zgodnie z wzorem ustalonym przez ZUS, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie przez ZUS. W okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. zaświadczenie lekarskie może być również wystawione na druku ZUS ZLA. Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby - co wynika z § 6 ust. 1 r.s.t. - wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego .

Stosownie do § 7 ust. 1 r.s.t. zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Z ust. 2 § 7 r.sz.z. wynika jednak, że zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres niezdolności do pracy przypadający po dniu przeprowadzenia badania, nie później jednak niż 4 dnia po dniu badania, tylko wówczas, gdy bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy albo badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.Zgodnie z § 7 ust. 3 r.s.t. zaświadczenie lekarskie może być również wystawione na okres niezdolności do pracy przypadający przed dniem, w którym przeprowadzono badania, ale okres ten nie może być dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień badania i jest to dopuszczalne jedynie wtedy, gdy wynik badania wskazuje, że w okresie tym ubezpieczony niewątpliwie był niezdolny do pracy. Należy przy tym dodać, że lekarz psychiatra może wystawić zaświadczenie lekarskie na okres wcześniejszy niż 3 dni poprzedzające dzień badania w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Zobacz także: Pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby


Zarówno przepisy u.ś.p., jak i r.s.t. nie określają maksymalnej liczby dni, na jaką może być wystawione zaświadczenie lekarskie. § 8 r.s.t. stanowi jednak, że zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres, w którym ubezpieczony ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego. Ponadto z § 10 ust. 2 r.s.t. wynika, że w przypadku pobytu ubezpieczonego dłuższego niż 14 dni w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, zaświadczenie lekarskie wystawia się co 14 dni.

Piotr Kostrzewa 11.01.16
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Skomentowano 5 razy
HR Directors Summit 2017
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Anna maj IP: 92.63.* 19-11-2015
  Witam, wizyte u gin mam 16 grudnia i do tego dnia mam zwolnienie z racji ze 16 nie moge isc na wizyte tylko tydzien przed 9 grudnia mam pytanie jak bedzie wystawiona kontynuacja zwolnienia czy wystawi od 17 z data wystawienia 9 grudzien?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • ania IP: 46.77.* 19-02-2015
  Mam l4 po szpitalne do 24 lutego 2015 czyli do wtorku, ze wzgledu na dalsza niezdolnosc do pracy ,jestem po operacji mam prawo do przedluzenia zwolnienia..Moj lekarz specjalista jest na urlopie drugi lekarz rowniez od poniedzialku 23 lutego na urlopie .Jesli pojde do lekarza w piatek 20 lutego to czy jest mozliwosc wypisania zwolnienia wstecznego jesli po drodze sa dwa dni wolne

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Janusz Marchut IP: 89.231.* 19-02-2015
  Witam!
  Bardzo proszę o odpowiedż w jakiej wysokości jest wypłacany zasiłek chorobowy po zabiegu usunięcia zaćmy i wszczepienia soczewki.
  Dziękuję!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Inga Goślińska 29-04-2015
   jest to zawsze 80%, 100% tylko gdy jest ciąża, albo L4 wiąże się z wypadkiem przy pracy

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Agnieszka IP: 89.228.* 29-08-2012
  Witam.
  Mam pytanie miałam zwolnienie lekarskie do 10.08.(piątek) a na kolejną wizytę do swojego psychiatry poszłam 15.08(środa),gdyż lekarz przyjmuje tylko w środę i piątek.Niestety nie było wolnych miejsc na piątek.Na zwolnieniu mam 2 tzn.,że mogę chodzić (zalecenie mojego lekarza,żeby jak najwięcej przebywać z córką wśród ludzi z powodu śmierci męża i braku pracy). W ubiegły piątek w swojej skrzynce znalazłam zawiadomienie z Zusu,że dzień wcześniej miałam kontrol z Zusu,ale niestety nie było mnie i córki w domu.Wysłałam wyjaśnienie do Zusu z powodu mojej nieobecności.I czy w takim przypadku Zus mi wypłaci zaległe chorobowe?Z góry dziękuje za odpowiedź.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE