Dodatek za pracę w niedzielę lub święto

Czy za przepracowaną niedzielę lub święto pracownikowi przysługuje dodatek zarówno za przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy jak i za pracę w niedzielę lub święto?

articleImage: Dodatek za pracę w niedzielę lub święto fot. Thinkstock

Odpowiedź: W przypadku nieudzielenia przez pracodawcę w okresie rozliczeniowym innego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę, która była świadczona w niedzielę lub święto pracownikowi przysługuje za każdą godzinę takiej pracy tylko jeden dodatek za pracę w niedzielę lub święto (art. 151(1) § 1 pkt 1 k.p.)

Uzasadnienie: Zgodnie z art. 1511 § 1 k.p., dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje za pracę wykonywaną:
- w nocy,
- w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli (najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego).
W przypadku braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia. Należy jednak dodać, iż pracodawca udzielając dnia wolnego pracownikowi za pracę w niedziele i święta nie ma obowiązku wypłacania mu dodatkowego wynagrodzenia.
Pracownikowi pracującemu w niedziele przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia, jeśli nie jest możliwe udzielenie mu dnia wolnego od pracy. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości 100% dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w niedziele. Przedstawione stanowisko potwierdza Sąd Najwyższy, który stwierdził, iż w razie nieudzielenia przez pracodawcę w okresie rozliczeniowym innego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę, która była świadczona w niedzielę lub święto pracownikowi przysługuje za każda godzinę takiej pracy tylko jeden dodatek przewidziany w art. 15111 § 2 i § 3 k.p. (uchwała SN z dnia 15 lutego 2006 r., II PZP 11/05, OSNP 2006, nr 11-12, poz. 170;).
Podsumowując, należy dodać, iż podjęciem przez SN wspomnianej wyżej uchwały zarówno PIP oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej stały na stanowisku, iż taka praca wymaga rekompensaty dwoma 100-proc. dodatkami – jednym z tytułu braku dnia wolnego w zamian za niedzielną pracę, a drugim za nadgodziny wynikające z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy. W chwili obecnej nie ma już takich wątpliwości.

Magdalena Rycak 25.12.13
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Zapisz się na bezpłatny Newsletter HR i Prawa Pracy

Dodatek za pracę w niedzielę lub święto

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

  • W 2014 roku pracownicy odbiorą dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    Obrazek do artykułu: W 2014 roku pracownicy odbiorą dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    W tym roku pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę będą mogli skorzystać z prawa do odebrania dnia wolnego za przypadające w sobotę święto. Taka możliwość to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 roku. W tym roku w sobotę wypadają dwa dni świąteczne. W ubiegłym nie było takiego przypadku. Więcej

  • Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

    Obrazek do artykułu: Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

    Od 2015 r. kobiety prowadzące działalność gospodarczą nie będą mogły liczyć na wysoki zasiłek macierzyński, jeśli przed urodzeniem dziecka krótko podlegały dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora