Informacja o warunkach zatrudnienia w przypadku równoważnego czasu pracy

articleImage: Informacja o warunkach zatrudnienia w przypadku równoważnego czasu pracy fot. Thinkstock
Jeżeli w firmie stosowany jest system równoważnego czasu pracy z możliwością przedłużenia czasu pracy do 12 godzin, to w informacji o warunkach zatrudnienia należy podać jako normę dobową 8 godzin czy 12?

W informacji udzielanej pracownikowi zatrudnionemu w równoważnym czasie pracy określonym w art. 135 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94) - dalej k.p., należy podać, że pracownika obowiązują normy 12 godzin na dobę, przeciętnie 40 na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.


Zgodnie z art. 29 § 3 k.p. pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o obowiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłaty wynagrodzenia za pracę, urlopie wypoczynkowym oraz długości okresu wypowiedzenia umowy, a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy - dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Normy czasu pracy mogą wynikać z przepisów k.p. (lub ustawy szczególnej), postanowień układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy lub też z rozkładu czasu pracy. Rozkład czasu pracy może regulować normę czasu pracy pracownika na dany dzień w ramach systemu czasu pracy, w którym pracownik został zatrudniony.
Od 1 stycznia 2003 r. nie obowiązuje już przepis art. 129 § 2 k.p., który stanowił, że praca w granicach nieprzekraczających 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym nie stanowiła pracy w godzinach nadliczbowych. Nie można poinformować pracownika zatrudnionego w równoważnym czasie pracy, że jego dobowa norma wynosi 8 godzin, ponieważ byłaby to informacja nieprawdziwa i wprowadziłaby pracownika w błąd, co do ograniczeń jego czasu pracy.
W związku z tym w równoważnym czasie pracy, określonym w art. 135 k.p. dobowa norma czasu pracy jest zmienna i wynika z rozkładu czasu pracy, ale nie może przekroczyć 12 godzin. Poinformowanie o obowiązujących go normach czasu pracy może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy (art. 29 § 31 k.p.). W przypadku, gdy u pracodawcy obowiązują akty wewnątrzzakładowe, wystarczy odesłanie do konkretnych zawartych w nich rozwiązań prawnych.

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
ZUS Ebook

Informacja o warunkach zatrudnienia w przypadku równoważnego czasu pracy

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    Obrazek do artykułu: W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    W tym roku pracownicy będą mogli po raz drugi odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Pracodawcy zrekompensują podwładnym 2 dni świąteczne -15 sierpnia i 26 grudnia. Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 r. Autorka Meritum Prawa Pracy radzi pracodawcom jak oddać dzień wolny zgodnie z przepisami. Więcej

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

  • Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie?

    Obrazek do artykułu: Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie?

    W jaki sposób należy poprawnie wystawić zwolnienie lekarskie? Sprawa dotyczy różnic między datami wystawienia zwolnienia a okresem niezdolności do pracy. Ile dni wstecz i do przodu lekarz może wpisać (przykładowo jest wtorek - data wystawienia) - ile maksymalnie można się cofnąć i ile naprzód zapisać w zwolnieniu? Więcej

Aktualności - Kadry

PIT 2014