Jak należy wykazać informację o urlopie ojcowskim w dokumentach rozliczeniowych do ZUS?

articleImage: Jak należy wykazać informację o urlopie ojcowskim w dokumentach rozliczeniowych do ZUS? fot. Thinkstock
Pracownik wykorzystał urlop ojcowski w okresie 14-20 czerwca 2010 r. Zasiłek macierzyński z tego tytułu został mu wypłacony 10 lipca. W miesiącu lipcu została przekroczona granica poboru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe u tego pracownika.
Jak należy wykazać informację o tak rozliczonym urlopie ojcowskim w dokumentach rozliczeniowych do ZUS za lipiec i sierpień w związku z przekroczoną granicą poboru?

Jeśli w lipcu 2010 r. został przekroczony roczny limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, to od lipca 2010 r. do końca roku 2010 składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie powinny być naliczane.
Zasiłek macierzyński za czerwiec 2010 r. wypłacony w lipcu należało więc wykazać i rozliczyć w raporcie imiennym ZUS RCA za lipiec z kodem 1240 xx, wykazując "zerową" podstawę wymiaru składek i "zerową" kwotę składek, z zaznaczeniem informacji o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek w bloku IIIB w polu 02.

Okres, w którym pracownik będzie korzystał z urlopu ojcowskiego, należy wykazać w dokumentach ZUS, jako okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Przy obliczaniu i wykazywaniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński należy pamiętać, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy – art. 19 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) – dalej u.s.u.s.
W roku 2010 r. była to kwota 94.380 zł, a w roku 2011 – 100.770 zł. Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dotyczy wszystkich tytułów do ubezpieczeń w danym roku kalendarzowym, z których od podstawy wymiaru obliczane były składki na wymienione ubezpieczenia (w tym również pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym). Do kwoty ograniczenia zaliczają się wszystkie przychody, od których w danym roku wykazywane były składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a więc również zasiłki macierzyńskie, od których obliczane były składki finansowane z budżetu państwa.
Do osiągnięcia tej kwoty składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oblicza się i przekazuje do ZUS, a od nadwyżki ponad kwotę nie pobiera się składek. Zatem płatnik składek jest zobowiązany zaprzestać obliczać i przekazywać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po przekroczeniu przez ubezpieczonego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek (art. 19 ust. 3 i 5 u.s.u.s.).
Zgodnie z art. 20 ust. 2 u.s.u.s. ograniczenia, o którym mowa wyżej, nie stosuje się przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe.
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Perspektywy HR 2014

Zapisz się na bezpłatny Newsletter HR i Prawa Pracy

Jak należy wykazać informację o urlopie ojcowskim w dokumentach rozliczeniowych do ZUS?

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Wskaźnik do wyliczenia ekwiwalentu za urlop w 2014 r.

    Obrazek do artykułu: Wskaźnik do wyliczenia ekwiwalentu za urlop w 2014 r.

    Współczynnik ekwiwalentowy służy do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany przez pracownika w naturze urlop wypoczynkowy i jest ustalany w każdym roku odrębnie. Stosuje się go do obliczania ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego. W 2014 r. współczynnik do ekwiwalentu wynosi 20,83, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej

  • Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

    Obrazek do artykułu: Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

    Od 2015 r. kobiety prowadzące działalność gospodarczą nie będą mogły liczyć na wysoki zasiłek macierzyński, jeśli przed urodzeniem dziecka krótko podlegały dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracownica miała zawartą umowę o pracę na czas nieokreślony od 7 kwietnia 2006 r. Pracodawca w dniu 24 września 2010 r. wypowiedział jej umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 kodeksu pracy, z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 31 grudnia 2010 r. Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą... Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora