Jak należy wyliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownika ze składników zmiennych?
\

Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Pracownik przez ponad rok był nieobecny w pracy z powodu ciąży, a następnie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego. Przed tą nieobecnością pracownik otrzymywał premie miesięczne. Podstawa do naliczania urlopu ze względu na znaczne wahania składników miesięcznych brana jest z 12 miesięcy. Po urlopie rodzicielskim pracownik skorzystał z urlopu wypoczynkowego.

Jak należy wyliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownika ze składników zmiennych?

Czy do podstawy powinny być brane składniki wypłacone ponad 12 miesięcy temu?

Odpowiedź:

W przypadku, gdy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim, a wcześniej przebywał na zwolnieniu z powodu ciąży, w wynagrodzeniu urlopowym uwzględnia się zmienne składniki wynagrodzenia z 3 lub 12 najbliższych miesięcy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.

Uzasadnienie:

Zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.) – dalej r.z.u.u.w. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. Natomiast zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania wysokości zmiennych składników, okres ten może być wydłużony do 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Jeśli przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego, poprzedzający miesiąc wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe, pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie zmienne – przy ustalaniu podstawy wymiaru uwzględnia się najbliższe miesiące, za które pracownikowi przysługiwało takie wynagrodzenie.

Zatem w przypadku, gdy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim, a wcześniej przebywał na zwolnieniu z powodu ciąży, to zmienne składniki wynagrodzenia uwzględnia się z 3 lub 12 najbliższych miesięcy, za które to wynagrodzenie przysługiwało (a więc sprzed okresu choroby i urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego).

Katarzyna Pietruszyńska, autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 4 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 5 sierpnia 2014 r.