Pracodawca ubezpieczył pracowników polisą grupową na życie i płacił za nich składki, w związku z czym nie musi wypłacać odprawy pośmiertnej. Mimo to pracodawca chce dobrowolnie wypłacić żonie zmarłego odprawę pośmiertną.
Odprawa pośmiertna liczona według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wyniosła by 12.000 zł. Jednak pracodawca chce żonie wypłacić kwotę większą - w wysokości 30.000 zł.
Czy pracodawca może dobrowolnie ustalać kwotę odprawy pośmiertnej?
Czy ta odprawa w całości będzie zwolniona ze składek ZUS?

Odprawa pośmiertna niezależnie od jej wysokości nie podlega składkom, ponieważ nie mieści się w żadnym z tytułów do ubezpieczenia.

Odprawa pośmiertna nie została wykazana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.) z oczywistej przyczyny ponieważ nie jest ona należnością przysługującą pracownikowi, lecz jego rodzinie. Nie może zatem podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, gdyż nie jest tytułem do ubezpieczenia społecznego.
Pracodawca prywatny może wypłacić odprawę pośmiertną nawet gdy nie jest do tego zobowiązany, lub w wysokości wyższej od należnej, gdyż nikt mu tego nie może zakazać. Natomiast musi rozważyć kwestię opłacalności podatkowej takiej wypłaty. Przykładowo w piśmie z dnia 28 lutego 2007 r. BI/4218-0001/07, Izba Skarbowa w Gdańsku uznała, że "podjęta po śmierci pracownika decyzja Podatnika o wypłacie uprawnionym członkom rodziny zmarłego odprawy pośmiertnej stanowi jednostronną decyzję o charakterze przysparzającym, podjętą na korzyść członków rodziny pracownika. Biorąc pod uwagę powyższe Dyrektor Izby Skarbowej uznaje za prawidłowe stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego wyrażone w postanowieniu z dnia 27 grudnia 2006 r., że wypłata odprawy pośmiertnej niemającej odpowiedniego umocowania prawnego nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. (...)."