2 lutego 2011 r. została zawarta umowa zlecenia. Zleceniobiorca z tym samym dniem zaczął dobrowolnie podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. 14 maja 2011 r. dostarczył pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres od 22 kwietnia do 3 czerwca 2011 r.
Czy zleceniobiorcy należy się zasiłek chorobowy?
Jeśli tak, to za jaki okres?
Ze środków pracodawcy, czy ZUS?

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeśli jest ubezpieczony dobrowolnie.

Niestety z pytania nie wynika jaki był dotychczasowy przebieg ubezpieczenia zleceniobiorcy. Stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.), ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeśli jest ubezpieczony dobrowolnie. Do okresów ubezpieczenia wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Ustawa zasiłkowa przewiduje również sytuacje, w których ubezpieczony nabędzie prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia tego ubezpieczenia. Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje:
1) absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych;
2) jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;
3) ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego;
4) posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
Jeżeli więc, zleceniobiorca nie miał 90-dniowego ubezpieczenia chorobowego lub nie wystąpiła okoliczność, która dawałaby podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, wnioskodawcy będzie się należał zasiłek chorobowy dopiero począwszy od dnia, w którym upłynął powyższy 90-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego, tj. od 3 maja 2011 r. (o ile nie zaszła okoliczność umożliwiająca zaliczenie poprzednich okresów ubezpieczenia chorobowego).
Płatnikiem zasiłków może być:
1) płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, z zastrzeżeniem pkt 2 lit. d;
2) Zakład Ubezpieczeń Społecznych:
a) ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych,
b) ubezpieczonym prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym,
c) ubezpieczonym będącym duchownymi,
d) osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia,
e) ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego.