Jak wyliczyć wysokość premii jubileuszowej?

articleImage: Jak wyliczyć wysokość premii jubileuszowej? fot. Thinkstock
Naliczam nagrodę jubileuszową. Od stycznia 2009 r. przysługują pracownikom premie kwartalne. W lipcu 2009 r. wypłacę nagrodę jubileuszową.
Jak naliczyć składnik z tej premii do nagrody jubileuszowej, biorąc pod uwagę to, że nagrody przysługują od stycznia 2009 r., a składnik do podstawy muszę uwzględnić do czerwca 2009 r.?
Obliczając wysokość premii jubileuszowej należy podzielić kwotę premii przez 12.
Zgodnie z § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.) - dalej r.z.u.u.w. składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu.
Przepisy nie uzależniają przy tym długości okresu, z którego się oblicza omawiane składniki od jakichkolwiek dodatkowych warunków. Powoduje to, że w sytuacji określonej w pytaniu należy sumę dwóch premii kwartalnych podzielić przez 12.

Warto przy tym zaznaczyć, iż przepis § 17 ust. 2 r.z.u.u.w. stwierdza, iż odpowiednio stosuje się przepisy § 11 i 16 ust. 2 r.z.u.u.w. Przepisy te dotyczą jednak innych sytuacji. Zgodnie z § 11 r.z.u.u.w., jeżeli przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, poprzedzający miesiąc wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe, pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie za pracę, przy ustalaniu podstawy wymiaru uwzględnia się najbliższe miesiące, za które pracownikowi przysługiwało takie wynagrodzenie. Jeżeli zaś pracownik przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego otrzymał wynagrodzenie za pracę (składniki przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc, z wyjątkiem składników w stałej kwocie miesięcznej) za okres krótszy niż przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres faktycznie przepracowany.

W myśl zaś § 16 ust. 2 r.z.u.u.w. jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu, z którego ustala się podstawę wymiaru, wynagrodzenie faktycznie uzyskane przez niego w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Tymczasem o zmianach w składnikach wynagrodzeniowych mówi § 10 r.z.u.u.w., do którego przepis § 17 nie odsyła.
W omawianym przypadku mamy do czynienia ze składnikiem przysługującym za okres dłuższy niż miesiąc, wobec czego - zdaniem autora odpowiedzi - pomimo że premie przysługują od pewnego momentu należy uśrednić je z 12 miesięcy.
Paweł Ziółkowski - specjalista z zakresu prawa pracy
Abc/Kadry 22.07.09
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Zapisz się na bezpłatny Newsletter HR i Prawa Pracy

Jak wyliczyć wysokość premii jubileuszowej?

  • Ismellurine IP: *.*.* 10-07-2008
    Kiedy w związku z tym należy się spodziewać publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw? Czy można zakładać, że po tym, jak ustawa przestanie obowiązywać wrócimy do przepisów obowiązujących przed 11 maja 2007r?

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Jest sposób na załatwienie prywatnych spraw w godzinach pracy

    Obrazek do artykułu: Jest sposób na załatwienie prywatnych spraw w godzinach pracy

    W każdej firmie zdarza się, że pracownicy muszą załatwić prywatną sprawę w godzinach pracy czy też wyjść z firmy wcześniej. W jaki sposób pracodawca może uregulować te kwestie tak, by nie wprowadzać zbędnej biurokracji, a jednocześnie utrzymać płynną organizację pracy? Więcej

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

  • Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

    Obrazek do artykułu: Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

    Od 2015 r. kobiety prowadzące działalność gospodarczą nie będą mogły liczyć na wysoki zasiłek macierzyński, jeśli przed urodzeniem dziecka krótko podlegały dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora

Polecamy: