HR Breakfast są cyklicznym, comiesięcznym spotkaniem ekspertów i praktyków branży HR, okazją do wymiany cennych doświadczeń i zapoznania się z najnowszymi trendami w branży. Więcej o śniadaniach można dowiedzieć się na: http://promocja.abc.com.pl/hracademy/. Najbliższe śniadanie już 23 lipca!

Odpowiedzi na te i inne pytania były poszukiwane w gronie ekspertów z firmy Hays Poland i praktyków HR podczas majowego śniadania HR realizowanego w ramach projektu HR Excellence Academy. W trakcie spotkania eksperci z Hays Poland przedstawili wyniki badań firmy nad rozwojem kadr sektora nowoczesnych usług dla biznesu wraz z rozwojem branży. Jak wynika z ogólnopolskiego raportu ABSL1 opisującego sektor usług biznesowych w Polsce, coraz więcej firm zamierza przenosić swoje procesy za granicę, a Polska jest wymieniana w gronie najlepszych lokalizacji na inwestycje w centra usług. Jadwiga Naduk, Head of Market Research and Consultancy w Hays Poland, opowiedziała o specyfice polskich firm z sektora, który obecnie można uznać za dojrzały, masowo zatrudniający nie tylko osoby bezpośrednio po studiach, ale również fachowców z ponadpięcioletnim doświadczeniem w branży SSC/BPO. 74 proc. centrów usług w Polsce powstało po 2004 r. Obecnie można wyróżnić osiem największych ośrodków, w których są lokalizowane centra. Obserwuje się też tendencję coraz większej specjalizacji tych centrów. Wraz z rozwojem firm sektora zmieniają się również oczekiwania pracowników tych organizacji.

Od lewej: Jadwiga Naduk, Head of Market Research and Consultancy; Marta Aserigadu, Delivery Manager; oraz Katarzyna Parasiewicz, Delivery Team Leader z Hays Poland. Jadwiga Naduk: „Z naszych obserwacji wynika, że osoby z niepełnosprawnością bardzo rzadko zgłaszają się do procesu rekrutacyjnego w ramach sektora. Natomiast osób zgłaszających się do pracy w sektorze w wieku 45+ jest dosyć spory odsetek”.

Eksperci Hays Poland, dostrzegając wagę sektora nie tylko w aspekcie ekonomicznym, ale również społecznym, podjęli z uczestnikami HR Breakfast dyskusję na temat zarządzania różnorodnością oraz wyrównywania szans, w tym możliwości zatrud-nienia w sektorze SSC/BPO grup w szczególnej sytuacji na rynku pracy, m.in. osób z niepełnosprawnością, jak również 45+. Zasta-nawiano się, jakie czynniki powodują, że branżą SSC/BPO interesują się głównie ludzie młodzi, oraz jak to zmienić (np. w inny spo-sób konstruując treść ogłoszeń rekrutacyjnych). Wskazywano też, że firmy z branży są otwarte na zatrudnienie osób niepełnosprawnych.

Opr. red.

Relacja z wydarzenia ukazała się w lipcowym numerze Personelu Plus

1 Association of Business Service Leaders in Poland, Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce, Warszawa 2012.