Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Kiedy pracownikowi przysługuje dieta?

Kiedy pracownikowi przysługuje dieta?

10.10.07
articleImage: Kiedy pracownikowi przysługuje dieta? fot. Thinkstock

Czy pracownikowi przysługuje dieta gdy:
podróż służbowa trwała od godziny 7.00 do 17.00 i w jej trakcie zapewniono obiad,
podróż służbowa trwała od 7.00 pierwszego dnia do 17.00 dnia następnego i w pierwszym dniu zapewniono obiad i kolację a w drugim śniadanie i obiad?


Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 z późn. zm.) dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 23 zł za dobę podróży.


Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania, w następujący sposób:

1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

a) od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety,

b) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;

2) jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

a) do 8 godzin - przysługuje połowa diety,

b) ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Dieta nie przysługuje:

1) za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz za czas powrotu do miejsca zamieszkania;

2) jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Bezpłatne całodzienne wyżywienie oznacza trzy posiłki. Jeżeli jednak podróż trwała krócej niż dzień, to za całodzienne wyżywienie należy uznać dwa lub nawet jeden posiłek. Innymi słowy, jeżeli podróż trwała 10 godzin, w trakcie których pracownik otrzymał obiad, to zdaniem autora odpowiedzi, dieta mu się nie należy. Za zapewnienie całodobowego wyżywienia należy także uznać sytuację, gdy podróż służbowa trwała od 7.00 pierwszego dnia do 17.00 dnia następnego i w pierwszym dniu zapewniono obiad i kolację a w drugim śniadanie i obiad - także w tym przypadku dieta nie będzie się należeć.

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 3 razy
HR Directors Summit 2017
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Piotr Socha IP: 80.239.* 16-10-2012
  Mam takie pytanie . Pracuje w firmie budowlanej , która wykonuje usługi oddalone o około 150km od miejsca zamieszkania (wyjezdzam o godzinie 6.00 a powrot po godzinie 18.00 ), czy nalezy mi sie połowa diety?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Krzysztof Reyman IP: *.*.* 12-11-2006
  Już najwyższy czas aby zająć się tym problemem i udostępnić wszystkim zainteresowanym rzetelną informację. Wszystkim którzy podejmują ten trud życzę powodzenia.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Witold IP: 83.25.* 14-01-2013
   Ja pracuje od domu 520 KM i szukam odpowiedzi czy mi się też dieta należy. Dostaje mieszkanie i tyle i pensje marną... Pomijajać fakt że mnie w domu nie ma 3 tygodnie i nie posiadam tu żadnego zameldowania tymczasowego .

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE