Kiedy pracownikowi przysługuje dieta?

articleImage: Kiedy pracownikowi przysługuje dieta? fot. Thinkstock

Czy pracownikowi przysługuje dieta gdy:
podróż służbowa trwała od godziny 7.00 do 17.00 i w jej trakcie zapewniono obiad,
podróż służbowa trwała od 7.00 pierwszego dnia do 17.00 dnia następnego i w pierwszym dniu zapewniono obiad i kolację a w drugim śniadanie i obiad?


Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 z późn. zm.) dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 23 zł za dobę podróży.


Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania, w następujący sposób:

1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

a) od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety,

b) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;

2) jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

a) do 8 godzin - przysługuje połowa diety,

b) ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Dieta nie przysługuje:

1) za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz za czas powrotu do miejsca zamieszkania;

2) jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Bezpłatne całodzienne wyżywienie oznacza trzy posiłki. Jeżeli jednak podróż trwała krócej niż dzień, to za całodzienne wyżywienie należy uznać dwa lub nawet jeden posiłek. Innymi słowy, jeżeli podróż trwała 10 godzin, w trakcie których pracownik otrzymał obiad, to zdaniem autora odpowiedzi, dieta mu się nie należy. Za zapewnienie całodobowego wyżywienia należy także uznać sytuację, gdy podróż służbowa trwała od 7.00 pierwszego dnia do 17.00 dnia następnego i w pierwszym dniu zapewniono obiad i kolację a w drugim śniadanie i obiad - także w tym przypadku dieta nie będzie się należeć.

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 3 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Zapisz się na bezpłatny Newsletter HR i Prawa Pracy

Kiedy pracownikowi przysługuje dieta?

  • Piotr Socha IP: 80.239.* 16-10-2012
    Mam takie pytanie . Pracuje w firmie budowlanej , która wykonuje usługi oddalone o około 150km od miejsca zamieszkania (wyjezdzam o godzinie 6.00 a powrot po godzinie 18.00 ), czy nalezy mi sie połowa diety?

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Krzysztof Reyman IP: *.*.* 12-11-2006
    Już najwyższy czas aby zająć się tym problemem i udostępnić wszystkim zainteresowanym rzetelną informację. Wszystkim którzy podejmują ten trud życzę powodzenia.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
    • Witold IP: 83.25.* 14-01-2013
      Ja pracuje od domu 520 KM i szukam odpowiedzi czy mi się też dieta należy. Dostaje mieszkanie i tyle i pensje marną... Pomijajać fakt że mnie w domu nie ma 3 tygodnie i nie posiadam tu żadnego zameldowania tymczasowego .

      Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Od 1 marca 2014 r. nowe kwoty najniższych emerytur i rent

    Obrazek do artykułu: Od 1 marca 2014 r. nowe kwoty najniższych emerytur i rent

    Od 1 marca 2014 r. obowiązują nowe kwoty najniższych emerytur i rent, a także dodatków oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent z tytułu osiągania przychodu z działalności zarobkowej, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

  • Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

    Obrazek do artykułu: Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

    Od 2015 r. kobiety prowadzące działalność gospodarczą nie będą mogły liczyć na wysoki zasiłek macierzyński, jeśli przed urodzeniem dziecka krótko podlegały dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora