Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Kiedy świadczenie chorobowe ZUS wypłaca od razu?

Kiedy świadczenie chorobowe ZUS wypłaca od razu?

22.06.12

Choremu pracownikowi jego chlebodawca musi zapłacić wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni absencji. Jeśli pracownik jest starszy i ma ponad 50 lat, wówczas pracodawca płaci wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 14 dni niezdolności do pracy.

articleImage: Kiedy świadczenie chorobowe ZUS wypłaca od razu? fot. Thinkstock

Jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej, pracownik przed pięćdziesiątką dostaje zasiłek chorobowy od 34 dnia, a pracownik po pięćdziesiątce – od 15 dnia niezdolności do pracy.

Świadczenie to wypłaca ZUS. W nielicznych sytuacjach pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia chorobowego, bo świadczenia finansuje od razu Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenia przysługujące podczas okresowej niezdolności do pracy reguluje rozdział III kodeksu pracy. Zgodnie z jego art. 92 wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, chyba że obowiązujące przepisy u danego pracodawcy przewidują wyższe świadczenia. Podstawę wymiaru tego wynagrodzenia ustala się według zasad zawartych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Inne reguły obowiązują w razie powstania niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Zatrudnionemu, który uległ takiemu wypadkowi przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc., który finansuje ZUS.
Pracownik  za czas  niezdolności do pracy wskutek  wypadku przy pracy lub choroby
zawodowej nie więc zachowuje prawa do wynagrodzenia z  art. 92 kodeksu pracy. Zgodnie bowiem z ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub  chorobą zawodową pracownikowi należy się  zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli nie zachowuje on prawa do wynagrodzenia za cały okres niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów.
A zatem pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia  wypadkowego nawet wówczas jeśli w danym roku kalendarzowym nie został wykorzystany okres wypłaty wynagrodzenia wynikający z art. 92 kodeksu pracy, czyli odpowiednio 33 dni i 14 dni dla pracownika przed pięćdziesiątką i po. Okresu absencji spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,  za który pracownik otrzymał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, nie  wlicza się do okresu, o którym mowa w art. 92 kodeksu pracy.
Jeżeli pracodawca wypłacił wynagrodzenie za okres choroby, a w wyniku postępowania zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy  pracy albo zostanie ustalone,  że niezdolność do pracy jest spowodowana chorobą zawodową, to za czas niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy  z ubezpieczenia wypadkowego na zasadach określonych w ustawie wypadkowej. W takim wypadku wypłacone pracownikowi wynagrodzenie powinno być potraktowane jako  zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Wymaga to złożenia przez  pracodawcę dokumentów rozliczeniowych korygujących. Pracodawca jest zobowiązany  do ewentualnej dopłaty zasiłku, który przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru.
 

Agnieszka Rosa 22.06.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE