Na jaki okres może zostać zawarta kolejna umowa na czas określony?

articleImage: Na jaki okres może zostać zawarta kolejna umowa na czas określony? fot. Thinkstock
Pracownica która skończyła 60 lat odeszła na emeryturę i rozwiązała z zakładem umowę o pracę dnia 28 grudnia 2008 r. Następnie z tym samym zakładem zawarła umowę na czas określony na okres od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Pracodawca chce przedłużyć umowę na czas określony.
Czy w myśl nowych przepisów pracownica może zostać zatrudniona tylko do 21 sierpnia 2011 r.?
 

Kolejna umowa może być zawarta na czas określony o ile łączny okres umów na czas określony nie jest dłuższy niż 24 miesiące. Dotyczy to także umów zawartych przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej, które trwały po wejściu w życie tej ustawy, przy czym należy uznać, że okres ostatniej umowy na czas określony należy liczyć od wejścia w życie ustawy antykryzysowej. Tym samym dopuszczalne będzie zatrudnienie pracownicy na czas określony tylko do dnia 21 sierpnia 2011 r. włącznie.
 

Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawa z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 125, poz. 1035) - dalej u.ł.s.k. do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy nie stosuje się przepisów art. 251 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), ale art. 13 u.ł.s.k. Zgodnie zaś z tym przepisem okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 24 miesięcy, a za kolejną umowę na czas określony uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony.
Jeżeli zatem ostatnia ze wskazanych umów w pytaniu trwała po wejściu w życie u.ł.s.k. to wówczas kolejna umowa okresowa może być zawarta, o ile łączna długość czasu trwania poprzednich umów nie przekracza 24 miesięcy. Umowa kolejna musi uwzględniać także czas trwania poprzednich umów i łączny czas trwania umowy sprzed 22 sierpnia 2009 r. i nowej umowy nie może przekroczyć wspomnianych 24 miesięcy, przy czym czas trwania ostatniej umowy należy liczyć od dnia wejścia w życie u.ł.s.k.
W praktyce zatem maksymalna długość ostatniej umowy na czas określony nie może przekraczać terminu 21 sierpnia 2011 r. Nie oznacza to, że nie wolno nadal zatrudniać wskazanej w pytaniu pracownicy od 22 sierpnia 2011 r. Jednak umowa zawarta na czas przekraczający ten termin musi być już umową na czas nieokreślony.
  
Michał Culepa 10.02.11
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Zapisz się na bezpłatny Newsletter HR i Prawa Pracy

VI Konwent Prawa Pracy

Na jaki okres może zostać zawarta kolejna umowa na czas określony?

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

  • Pracodawco, pamiętaj o ZUS IWA za 2014 rok

    Obrazek do artykułu: Pracodawco, pamiętaj o ZUS IWA za 2014 rok

    Płatnicy składek mają czas do 2 lutego 2015 r. na złożenie „Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" ZUS IWA za 2014 r., przypomina ekspert Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

  • Komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne

    Obrazek do artykułu: Komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne

    Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie ma charakteru powszechnego. Jest to świadczenie ze stosunku pracy, które przysługuje wyłącznie tym grupom zatrudnionych, dla których przepisy prawa lub wewnętrzne regulacje zakładowe, przewidują uprawnienie do tego rodzaju nagród. Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie jest, więc uregulowane w kodeksie pracy, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń... Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora

PIT 2014