Nagroda jubileuszowa

articleImage: Nagroda jubileuszowa fot. Thinkstock
Czy od nagrody jubileuszowej należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, jeżeli od wypłaty poprzedniej nagrody nie upłynęło 5 lat?
W związku ze zmianą regulaminu wynagradzania pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy. Od ostatniej wypłaconej nagrody za 25 lat nie upłynęło 5 lat.
Czy w związku z tym należy naliczyć i wyrównać składki na ubezpieczenie społeczne?

Nie. Zarówno pierwsza z wypłaconych nagród jubileuszowych, jak i druga nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych. W ten sposób podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników określa art. 18 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) - dalej u.s.u.s. Jednocześnie podstawy wymiaru składek nie stanowią takie przychody ze stosunku pracy jak:
wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
przychody wymienione enumeratywnie w § 2 ust. 1 pkt 1-32 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.) - dalej r.sz.z.
Wśród przychodów pracowniczych, które na mocy przepisów r.sz.z. zostały zwolnione od składek na ubezpieczenia społeczne w jego § 2 ust. 1 pkt 1 wymieniono nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.
Ponieważ przepis ten rodził liczne wątpliwości interpretacyjne Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dokonywało kilkukrotnie jego interpretacji. W jednej z nich przyjęto, że nagroda jubileuszowa nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne także wówczas, gdy wypłacana jest częściej niż co 5 lat z uwagi na to, że prawo do niej powstało na skutek zmiany wewnętrznych przepisów regulujących przyznawanie takich nagród. Warunkiem tego zwolnienia jest jednak to, żeby zarówno nowe jak i stare przepisy przewidywały przyznawanie nagród jubileuszowych nie częściej niż co 5 lat, a pracodawca dokonując ich zmiany nie działał w celu obejścia prawa.


Piotr Kostrzewa 30.04.07
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Perspektywy HR 2014

Zapisz się na bezpłatny Newsletter HR i Prawa Pracy

Nagroda jubileuszowa

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Wskaźnik do wyliczenia ekwiwalentu za urlop w 2014 r.

    Obrazek do artykułu: Wskaźnik do wyliczenia ekwiwalentu za urlop w 2014 r.

    Współczynnik ekwiwalentowy służy do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany przez pracownika w naturze urlop wypoczynkowy i jest ustalany w każdym roku odrębnie. Stosuje się go do obliczania ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego. W 2014 r. współczynnik do ekwiwalentu wynosi 20,83, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracownica miała zawartą umowę o pracę na czas nieokreślony od 7 kwietnia 2006 r. Pracodawca w dniu 24 września 2010 r. wypowiedział jej umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 kodeksu pracy, z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 31 grudnia 2010 r. Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą... Więcej

  • Od 1 marca 2014 r. nowe kwoty najniższych emerytur i rent

    Obrazek do artykułu: Od 1 marca 2014 r. nowe kwoty najniższych emerytur i rent

    Od 1 marca 2014 r. obowiązują nowe kwoty najniższych emerytur i rent, a także dodatków oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent z tytułu osiągania przychodu z działalności zarobkowej, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora

Polecamy: