- Różnorodność płci ma bardzo dobry wpływ na jakość pracy. Mimo to mało kobiet pełni np. funkcje kierownicze - uważa Michał Młynarczyk z Hays Poland - Wiele organizacji i krajów wprowadziło programy parytetowe mające rozwiązać tę kwestię. Jednak patrząc na negatywne postrzeganie skuteczności tych rozwiązań, wydaje się, że podstawową barierą jest mentalność menedżerów.

Rolę zróżnicowania płciowego podkreśla też Asa Lofstrom, profesor ze szkoły biznesu szwedzkiego uniwersytetu w Umea. Jej zdaniem większe zróżnicowanie płciowe na rynkach pracy w państwach Unii Europejskiej sprawiłoby, że ich PKB rósłby nawet o jedną czwartą szybciej niż teraz. Do tego spadłoby ubóstwo wśród kobiet i dzieci.
 
Z badań zrealizowanych przez Katrin Olafsdottir, profesor z uniwersytetu w Rejkiawiku, wynika, że w liczącej 1000 osób mieszanej płciowo grupie poziom zadowolenia z wykonywanej pracy i efektywność są wyższe niż w grupach jednopłciowych. Jej zdaniem główne przyczyny nierówności płciowych to przekonanie o zbyt niskim poziomie kompetencji kobiet, poparte tradycyjnymi, zmaskulinizowanymi strukturami przedsiębiorstw. Badaczka wskazuje jednak, że kobiety od rynku pracy odsuwa także brak łatwo dostępnej pomocy w wychowaniu dzieci i opieki nad osobami starszymi.