Od 10 lipca 2014 r. niepełnosprawny znów będzie pracował krócej

Jeżeli Sejm nie zmieni ustawy, 10 lipca 2014 r. przestanie obowiązywać przepis dopuszczający pracę w skróconym wymiarze jedynie pracownikom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, którzy uzyskali od lekarza stosowne zaświadczenie.

articleImage: Od 10 lipca 2014 r. niepełnosprawny znów będzie pracował krócej fot. Thinkstock

To wynik ogłoszonego 9 lipca br. wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 czerwca 2013 r., sygn. akt K 17/11, w którym Trybunał uznał za niezgodny z Konstytucją art. 15 ust. 2 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w zakresie, w jakim uzależnia zastosowanie skróconego czasu pracy do osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności od uzyskania zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy.

Trybunał odroczył jednocześnie utratę mocy obowiązującej tego przepisu o 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że (o ile Sejm nie zmieni wcześniej ustawy) od 10 lipca 2014 r. znów będą obowiązywały zasady, zgodnie z którymi normą czasu pracy dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będzie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Nie będzie już wymagane zaświadczenie lekarskie.
Do tego czasu jednak czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (o ile nie uzyska ona zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy) będzie nadal wynosił 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

 

Weronika Adamczyk 15.07.13
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Zapisz się na bezpłatny Newsletter HR i Prawa Pracy

Od 10 lipca 2014 r. niepełnosprawny znów będzie pracował krócej

Warto przeczytać

Aktualności - Kadry

Tego samego autora