Portal stworzy Klub 150, zawiązany z inicjatywy podlegającego urzędowi marszałkowskiemu Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), a zrzeszający blisko dwieście różnych firm z regionu, mających największe znaczenie dla gospodarki woj. opolskiego. Kierownik opolskiego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów przy OCRG Sławomir Janecki tłumaczył w rozmowie z PAP, że ma to być narzędzie dla działających na Opolszczyźnie firm do poszukiwania pracowników na tzw. jakościowe miejsca pracy, czyli takie, które wymagają specjalistycznego, fachowego lub wyższego wykształcenia, a nie do pracy typu roznoszenie ulotek.

Platforma ma także służyć osobom szukającym zatrudnienia wymagającego wyższych kwalifikacji. Będą one mogły szukać wakatów w opolskich firmach po prostu przeglądając portal albo zapisując się do stworzonego w jego ramach newslettera, za pomocą którego informacje o nowych miejscach pracy będą rozsyłane do zarejestrowanych. „Chcemy w ten sposób pokazać najlepszych opolskich pracodawców, ale też to, że Opolszczyzna zatrudnia, rozwija się, inwestuje i potrzebuje ciągle nowych ludzi” – powiedział PAP Janecki. „Część ludzi – np. tych przebywających za granicą czy w innych regionach kraju – pewnie nawet nie wie, że nowe, dobre miejsca pracy pojawiają się w województwie. Poprzez portal chcielibyśmy im to komunikować i ściągać ich do regionu”.

Z danych działającego przy OCRG Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) wynika, że roku 2014 otwartych zostało na Opolszczyźnie siedem nowych dużych zakładów produkcyjnych, należących do inwestorów - w tym do produkującego quady amerykańskiego Polarisa. Docelowo w tych zakładach ma powstać ponad 1300 miejsc pracy.

Ponadto w 2014 roku w woj. opolskim odnotowano 14 kolejnych pozytywnych decyzji inwestycyjnych. Wśród firm, które takie decyzje otrzymały, była np. amerykańska firma Global Steering Systems Europe produkująca elementy układu kierowniczego czy ista Shared Services Polska, która zajmuje się doradztwem w zakresie zarządzania danymi dot. np. zużycia energii. Obie szukają pracowników. COIE podało, że w sumie 14 przedsiębiorstw, którym wydano pozytywne decyzje, docelowo ma stworzyć prawie 830 nowych miejsc pracy. Kolejnych 12 firm zdecydowało się w mijającym roku na reinwestycje w woj. opolskim, co z kolei ma się przyczynić do powstania ponad 950 miejsc pracy. Tymczasem Opolszczyzna to region, z którego od lat mieszkańcy migrują zarobkowo za granicę. Z danych opolskich demografów wynika, że od lat 50. z regionu wyjechało na stałe ponad 230 tys. osób, a ok. 120 tys. czasowo przebywa za granicą.

Dlatego – jak poinformował PAP Janecki – tworzony portal rekrutacyjny ma być na przełomie wiosny i lata 2015 roku promowany na różnych imprezach dla Polonii w Niemczech czy Holandii, gdzie wyjechało wielu opolan. Kalendarz tych imprez jest obecnie tworzony. „Mamy sygnały, że nawet 25-30 proc. opolan pracujących obecnie za granicą za wcale niezbyt wielkie pieniądze jak na polskie warunki byłoby gotowych wrócić” – mówił PAP Janecki. Mówił, że choć na Opolszczyźnie nie można się raczej spodziewać stawek płac takich, jak np. w Niemczech, to część emigrantów – po przekalkulowaniu kosztów utrzymania za granicą czy kosztów rozłąki z bliskimi – jest zainteresowana powrotem do Polski pod warunkiem znalezienia dobrej, stabilnej pracy.

Janecki dodał, że pomysł stworzenia portalu rekrutacyjnego zaakceptowali już specjaliści ds. HR firm skupionych w Klubie 150. Obecnie trwają konsultacje techniczne dotyczące tego, co w takiej platformie powinno się znaleźć, a na początku roku będzie ogłoszony przetarg na wykonanie portalu. Portal miałby być gotowy w marcu.

Działający na Opolszczyźnie Klub 150 zrzesza blisko dwieście firm z różnych branż, które mają największe znaczenie dla gospodarki woj. opolskiego. Celem tej inicjatywy jest m.in. poprawa warunków funkcjonowania firm, zdiagnozowanie ich problemów czy tworzenie klastrów.

(PAP)