Ponowne oddelegowanie pracownika na okres trzech miesięcy

articleImage: Ponowne oddelegowanie pracownika na okres trzech miesięcy fot. Thinkstock

Czy pracownik oddelegowany na zasadzie art. 42 § 4 k.p. na okres trzech miesięcy może być oddelegowany ponownie, jeśli w okresie poprzedniego oddelegowania pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby przez okres 2 miesięcy?


Wydaje się, że art. 42 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94) - dalej k.p., nie daje podstaw do takiej interpretacji. Powierzenie pracownikowi innej pracy może nastąpić na okres nie dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym. Okres trzech miesięcy w roku kalendarzowym wyznacza zarówno maksymalny, jednorazowy okres, jak i sumę okresów powierzenia innej pracy. Powierzenie innej pracy może nastąpić bowiem kilkakrotnie w ciągu roku kalendarzowego na krótkie okresy, jednakże łącznie okres ten nie może przekraczać 3 miesięcy (Z. Salwa, Kodeks pracy. Komentarz, Bydgoszcz 1997, s. 80).


Ustawodawca wprowadził wyraźne granice tymczasowego powierzenia innej pracy. Wobec stanowczego sformułowania przepisu oraz jego wyjątkowego charakteru należy interpretować go ściśle. Art. 42 § 4 k.p. jest wszak wyjątkiem od reguły, że zmiana treści umowy o pracę wymaga wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia zmieniającego, a wyjątków nie należy interpretować rozszerzająco. Ponadto przepis wyraźnie mówi o "powierzeniu innej pracy na okres nie przekraczający trzech miesięcy", termin ten łącząc z okresem powierzenia, a nie z okresem faktycznego świadczenia pracy przez pracownika. Wyraźnie więc wynika z tego, że chodzi o to, na ile czasu pracodawca powierzył inną pracę, a nie przez jaki czas pracownik w okresie powierzenia efektywnie tę pracę wykonywał.

Reasumując, moim zdaniem wykładnia, że skoro pracownik podczas powierzenia innej pracy był chory, to można wydłużyć okres powierzenia powyżej trzech miesięcy, nie ma wystarczających podstaw normatywnych.

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
ZUS Ebook

Ponowne oddelegowanie pracownika na okres trzech miesięcy

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

  • Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie?

    Obrazek do artykułu: Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie?

    W jaki sposób należy poprawnie wystawić zwolnienie lekarskie? Sprawa dotyczy różnic między datami wystawienia zwolnienia a okresem niezdolności do pracy. Ile dni wstecz i do przodu lekarz może wpisać (przykładowo jest wtorek - data wystawienia) - ile maksymalnie można się cofnąć i ile naprzód zapisać w zwolnieniu? Więcej

  • W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    Obrazek do artykułu: W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    W tym roku pracownicy będą mogli po raz drugi odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Pracodawcy zrekompensują podwładnym 2 dni świąteczne -15 sierpnia i 26 grudnia. Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 r. Autorka Meritum Prawa Pracy radzi pracodawcom jak oddać dzień wolny zgodnie z przepisami. Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora

PIT 2014