Pracownik pracuje w zadaniowym systemie czasu pracy. Pracownikowi zostało powierzone zadanie, które polegało na wykonaniu określonej pracy w godzinach nocnych. Czy przysługuje mu dodatek za pracę w godzinach nocnych, skoro praca była wykonywana w godz. od 22.00 do 06.00? Czy praca w porze nocnej powinna zostać naniesiona na zespołową kartę pracy?


 

Pracownik zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy wykonujący powierzone mu zadanie w porze nocnej ma prawo do dodatku do wynagrodzenia z tego tytułu.


 

1. Zgodnie z art. 1517 § 1 Kodeksu pracy – dalej k.p., pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. Zgodnie natomiast z art. 1518 § 1 k.p., pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. Wskazany powyżej 20% dodatek do wynagrodzenia przysługuje wszystkim pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej, niezależnie od tego, w jakim systemie czasu pracy są zatrudnieni. Obowiązek wypłaty dodatkowego wynagrodzenia istnieje ponadto również wtedy, gdy praca w porze nocnej ma charakter wyjątkowy czy incydentalny. A zatem pracownikowi zatrudnionemu w zadaniowym systemie czasu pracy, któremu powierzono do wykonania zadanie, polegające na wykonaniu określonej pracy w porze nocnej (ustalonej w danym zakładzie pracy zgodnie z art. 1517 k.p.), przysługuje 20% dodatek do wynagrodzenia.

2. W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy nie ewidencjonuje się godzin pracy, w tym również godzin pracy przypadających w porze nocnej. Przepisy prawa pracy nie posługują się pojęciem "zespołowej karty pracy". Dlatego też, dla rozstrzygnięcia kwestii czy pracę w porze nocnej pracowników zatrudnionych w systemie zadaniowego czasu pracy należy odznaczać na zespołowej karcie pracy, przez "zespołowa kartę pracy" autorka rozumie ewidencję czasu pracy. Zgodnie z art. 149 k.p. pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy. A zatem pracownikom zatrudnionym w systemie zadaniowego czasu pracy nie trzeba ewidencjonować konkretnej liczby godzin pracy w poszczególnych dniach, w tym godzin pracy przypadających w porze nocnej. Artykuł 149 k.p. stanowi, iż pracodawca w stosunku do wymienionych w tym przepisie pracowników nie ewidencjonuje godzin pracy, nie wprowadzając rozróżnienia na to, czy godziny pracy przypadały na porę dzienną czy też nocną. Na karcie ewidencji czasu pracy odznacza się natomiast dni, w których praca byłą przez tych pracowników wykonywana. Jeżeli jednak z obowiązujących w zakładzie pracy przepisów wewnątrzzakładowych wynika, iż "zespołowa karta pracy" służy np. potwierdzaniu obecności pracowników w pracy, to w takim przypadku praca pracowników, bez względu na system czasu pracy, w jakim są zatrudnieni oraz porę jej wykonywania, powinni być z takiej karcie odznaczona.