"Do prawie 2,2 miliona Polaków pracujących teraz za granicą wkrótce mogą dołączyć kolejni. Bo gotowość do zdobywania zagranicznych doświadczeń (i zarobków) wcale nie maleje, a wręcz rośnie – wynika z najnowszego badania firmy doradczej The Boston Consulting Group, do którego dotarła „Rzeczpospolita".
W globalnej ankiecie BCG, która objęła ponad dwieście tysięcy osób ze 189 państw, Polacy uplasowali się wśród najbardziej mobilnych narodowości. Światowym liderem są tu Pakistańczycy, a w Europie – Francuzi i Holendrzy.
 
 
 
Wolimy na Zachód
– Polacy należą do najbardziej mobilnych narodów świata. Pod tym względem bardzo wyróżniamy się na tle naszego regionu, bo Czesi, Litwini, Węgrzy czy Niemcy zdecydowanie mniej entuzjastycznie podchodzą do pracy za granicą. Ta mobilność może być naszym wielkim atutem, szczególnie jeśli Polacy, którzy wyjeżdżają, będą chcieli w przyszłości wracać do kraju. To wyzwanie, przed którym stoimy – podkreśla Franciszek Hutten-Czapski, szef warszawskiego biura BCG.
Jak jednak wynika z raportu, wysoka mobilność to w ostatnich latach trend widoczny w wielu państwach. – Chęć pracy za granicą staje się nową tendencją zwłaszcza wśród osób szukających zatrudnienia – podkreślają eksperci BCG, dodając, że tę normę widać głównie w krajach rozwijających się lub niestabilnych politycznie. Są jednak wyjątki od tej reguły, jak dowodzi mobilność Francuzów czy Holendrów. Co prawda tam znacznie częściej niż u nas argumentem do wyjazdu jest chęć zdobycia nowych doświadczeń zawodowych i przyspieszenia kariery.
U nas głównym bodźcem wciąż są wyższe zarobki albo trudności w znalezieniu pracy w miejscu zamieszkania. – Jeśli ktoś decyduje się migrować „za pracą", to prędzej wybierze wyjazd za granicę niż przeprowadzkę do innego województwa. W Niemczech czy w Wielkiej Brytanii dobry fachowiec zarobi cztery, pięć razy więcej niż w innym regionie w Polsce, gdzie różnice są co najwyżej dwukrotne – twierdzi Krzysztof Inglot, dyrektor ds. rozwoju rynków w grupie Work Service. Jej niedawne badanie przyniosło zresztą podobny wynik jak ankieta BCG: wykazało, że ośmiu na dziesięciu dorosłych Polaków bierze pod uwagę wyjazd zarobkowy za granicę".

Źróło: Rzeczpospolita