Pracodawca nie ma obowiązku uzyskania od pracownika zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji umowy o pracę

Czy pracodawca ma obowiązek uzyskać od pracownika zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych w celu realizacji umowy o pracę?
articleImage: Pracodawca nie ma obowiązku uzyskania od pracownika zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji umowy o pracę fot. Thinkstock

Odpowiedź: Pracodawca nie ma obowiązku uzyskania od żadnego pracownika zgody na przetwarzanie jego danych osobowych w celu realizacji umowy o pracę.

Co do zasady administrator danych jest obowiązany zgłosić zbiór danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Danych Osobowych. Jednakże na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 2002 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) z obowiązku rejestracji zbioru danych zwolnieni są administratorzy danych przetwarzanych w związku z zatrudnieniem u nich, świadczeniem im usług na podstawie umów cywilnoprawnych, a także dotyczących osób u nich zrzeszonych lub uczących się, a więc m.in. pracodawcy.

Ewa Drzewiecka

13.11.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Pozyskiwanie danych osobowych kandydata i pracownika

Pracodawca nie ma obowiązku uzyskania od pracownika zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji umowy o pracę

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    Obrazek do artykułu: W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    W tym roku pracownicy będą mogli po raz drugi odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Pracodawcy zrekompensują podwładnym 2 dni świąteczne -15 sierpnia i 26 grudnia. Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 r. Autorka Meritum Prawa Pracy radzi pracodawcom jak oddać dzień wolny zgodnie z przepisami. Więcej

  • Opieka nad dziećmi okresem składkowym do emerytury

    Obrazek do artykułu: Opieka nad dziećmi okresem składkowym do emerytury

    Urlop wychowawczy, który matka wzięła na swoje dziecko przed 1 stycznia 1999 r. podwyższy emeryturę. Wszystko przez zmianę sposobu jego wliczania do obliczenia kapitału początkowego, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora