Pracownica ma 2 letnie dziecko i złożyła wniosek o urlop wychowawczy, jednocześnie oświadczyła, iż zamierza przez okres urlopu wychowawczego świadczyć pracę u innego pracodawcy.
Czy w takim przypadku pracodawca musi się zgodzić na udzielenie urlopu bezpłatnego?
 
Odpowiedź: skorzystanie z urlopu wychowawczego nie jest obowiązkiem pracownika lecz jego uprawnieniem. Przysługuje on na wniosek pracownika, a pracodawca jest nim związany, co oznacza, że nie może odmówić udzielenia urlopu.
 
 
 
Uzasadnienie: wymogi formalne jakim powinien odpowiadać wniosek o urlop wychowawczy określa rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz. U. Nr 230, poz. 2291).
Pracownik powinien złożyć wniosek na piśmie najpóźniej na dwa tygodnie przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu. Jeżeli pracownica lub pracownik ubiegający się o urlop nie zachowa tego terminu, to pracodawca udzieli urlopu wychowawczego z upływem dwóch tygodni liczonych od dnia złożenia wniosku o udzielenie urlopu. We wniosku pracownik powinien wskazać datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego i ewentualnie, jeżeli wnioskuje już o kolejną część urlopu na dane dziecko musi też wskazać okres urlopu wychowawczego już wykorzystanego na to dziecko.
Do wniosku należy dołączyć pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu w tym samym czasie jak wskazany we wniosku. Takiego oświadczenia nie składa się w razie ograniczenia lub pozbawienia drugiego z rodziców władzy rodzicielskiej, ograniczenia lub zwolnienia z opieki drugiego z opiekunów dziecka, albo gdy zachodzą nie dające się usunąć przeszkody do uzyskania takiego oświadczenia.
W okresie urlopu wychowawczego pracownica (pracownik) ma możliwość podjęcia pracy zarobkowej u swojego lub innego pracodawcy, innej działalności o charakterze zarobkowym lub niezarobkowym u swojego lub innego pracodawcy, a także podjąć naukę lub szkolenie. Warunkiem jest tylko, aby żadna z tych form aktywności nie wyłączała możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, gdyż taki jest sens urlopu wychowawczego - art. 1862 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy- dalej k.p.)
Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, chyba że posiada ustalone prawo do emerytury lub renty bądź inny tytuł rodzący obowiązek ubezpieczeń społecznych (np. wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia). Przebywanie na urlopie wychowawczym nie stanowi tytułu ani do ubezpieczenia chorobowego, ani do ubezpieczenia wypadkowego. Takie zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym osoby przebywającej na urlopie wychowawczym zostały określone w art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6, art. 11 oraz art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.) – dalej u.s.u.s. Zgodnie z art. 36 ust. 2a u.s.u.s. osoba przebywająca na urlopie wychowawczym zobowiązana jest poinformować płatnika składek o ustaleniu na jej rzecz prawa do emerytury lub renty, jak również o posiadaniu innego aniżeli przebywanie na urlopie wychowawczym z tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Informację taką można przekazać także w momencie składania wniosku o urlop wychowawczy.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.