Pracownik miał do pracy na II zmianę, przed rozpoczęciem pracy zmarł w domu.
Czy zakład w dokumencie do ZUS wykazuje ten dzień jako dzień usprawiedliwionej niepłatnej w RCA?
 
 
Odpowiedź: dzień zgonu pracownika podlega wliczeniu do okresu zatrudnienia w zakresie ustalania wszelkich uprawnień, w tym również prawa do wynagrodzenia, bądź jego braku. Przy czym zasadnym wydaje się uznanie nieobecność pracownika w pracy spowodowanej zgonem przed rozpoczęciem zmiany za usprawiedliwioną.

 
Uzasadnienie: stosownie do art. 631 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Użyte w tym przepisie określenie „z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa” oznacza, że zatrudnienie zakończyło się z końcem (z upływem) tego dnia, niezależnie od godziny, w której nastąpił zgon. Dzień zgonu podlega zatem wliczeniu do okresu zatrudnienia w zakresie ustalania wszelkich uprawnień, w tym również prawa do wynagrodzenia, bądź jego braku. Stosownie natomiast do art. 80 k.p. wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy tak stanowią. Natomiast, z uwagi na fakt, że przepisy nie przewidują prawa do wynagrodzenia w omawianej sytuacji, wynagrodzenia pracownikowi za ten dzień nie przysługuje. Należy wziąć jednak pod uwagę, że pracodawca może przyznać pracownikowi wynagrodzenie rozwiązania korzystniejsze dla pracownika niż przewidują to przepisy prawa pracy (art. 18 k.p.). Natomiast, zasadnym wydaje się uznanie  nieobecności pracownika w pracy spowodowanej zgonem przed rozpoczęciem zmiany za usprawiedliwioną. Biorąc powyższe pod uwagę zasadnym jest stwierdzenie, że w omawianej sytuacji nieobecność w pracy jest nieobecnością usprawiedliwioną, natomiast w zależności od tego, czy za ten dzień zostanie czy nie przyznane wynagrodzenie, będzie to nieobecność płatna albo niepłatna.
 
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych