Czy matce przysługuje urlop macierzyński, jeżeli dziecko przebywa w domu dziecka?

Odpowiedź: jeżeli matka rezygnuje z wychowywania dziecka i oddaje je do domu małego dziecka, nie przysługuje jej część urlopu macierzyńskiego przypadająca po dniu oddania dziecka. 

Uzasadnienie: z tytułu urodzenia dziecka pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni. W przypadku, gdy matka rezygnuje z wychowywania dziecka i oddaje je innej osobie w celu przysposobienia lub do domu małego dziecka, traci prawo do części urlopu macierzyńskiego przypadającej po dniu oddania dziecka. Jednakże urlop macierzyński po porodzie nie może wynosić mniej niż 8 tygodni - art. 182 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p.

Jeżeli więc pracownica odda dziecko przed upływem 8 tygodni po porodzie, to i tak przysługuje jej urlop macierzyński w minimalnym gwarantowanym przepisami wymiarze – 8 tygodni. Okres ten ma służyć regeneracji sił matki po odbytym porodzie. Dopiero po upływie tego czasu, pracownica ma obowiązek stawić się w pracy.

Natomiast w przypadku, gdy oddanie dziecka nastąpi po upływie 8 tygodni od porodu, pracownica traci prawo do pozostałej części urlopu macierzyńskiego, co oznacza, że następnego dnia po oddaniu dziecka powinna przystąpić do pracy.

SerwisiePrawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak: 

Czy pracownica, która urodziła martwe dziecko może po urlopie macierzyńskim dostać dodatkowy urlop macierzyński?

W jakim wymiarze przysługuje urlop wypoczynkowy pracownicy po urlopie macierzyńskim?

Czy urlop wypoczynkowy należy wykorzystać od razu po urlopie macierzyńskim?