W maju br. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 153,9 tys. rodziców. To o ponad 12 tys. więcej osób niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z urlopu ojcowskiego skorzystało 12,2 tys. ojców.
 
Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów w związku z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie).W przypadku narodzin wieloraczków długość urlopów wydłuża się. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani zwolnić go w jego trakcie.
 
Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą.
 
 
Ojcom dzieci przysługuje również specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka.  Urlop ten można podzielić na 2 części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka. 
 
Wsparcie finansowe przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają także osoby, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopów rodzicielskich. 1000 zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają bezrobotni, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło.
  
Szczegółowe informacje o urlopach oraz formach świadczeń znajdują się na stronie https://rodzina.gov.pl.