Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:

Wkrótce wraca do pracy pracownica (stanowisko menedżerskie) po dłuższej nieobecności (urlop macierzyński i urlop rodzicielski) na 2 dzieci. W związku z prawie 3-letnią nieobecnością pracownica musiała być zastępowana przez inną osobę. Obecnie pracodawca chciałby przesunąć pracownicę wracającą z urlopu rodzicielskiego na niższe specjalistyczne stanowisko (bez zmiany płacy). Dyrekcja chce, aby na stanowisku pozostała osoba na zastępstwo.

Czy należy to zrobić na drodze porozumienia stron?

Odpowiedź: pracodawca może dokonać zmiany stanowiska w drodze porozumienia stron i przesunąć pracownicę na niższe stanowisko.

Uzasadnienie: co do zasady pracownica powracająca z urlopu rodzicielskiego ma prawo powrócić na swoje dawne stanowisko, a jeżeli nie jest to możliwe na stanowisko zgodne z jej kwalifikacjami - art. 1832 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p. Z tym prawem skorelowany jest obowiązek pracodawcy polegający na przyjęciu pracownicy na dotychczasowe stanowisko albo inne zgodne z jej kwalifikacjami.

Polecamy: Pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim nie może jechać w podróż służbową

Jednak brak możliwości przyjęcia na dotychczasowe stanowisko nie może wynikać z faktu, że jest ono obsadzone przez innego pracownika, a tak jest w sytuacji opisywanej w pytaniu. Dlatego mając na uwadze powyższy stan faktyczny, pracodawca może w drodze porozumienia stron zaproponować nowe warunki zatrudnienia i, jeśli pracownica się zgodzi, to zmiana zostanie dokonana zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przeciwnym wypadku, pracownica ma prawo powrócić na swoje stanowisko pracy i fakt, że zatrudniamy obecnie na tym stanowisku osobę na zastępstwo nie daje podstaw do wypowiedzenia warunków pracy i płacy powracającej pracownicy.