Prawie 46 tys. wniosków o dodatek 500 zł złożyły rodziny zastępcze, opiekunowie w rodzinnych domach dziecka oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. Dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego przysługuje na każde dziecko do 18. r. ż. umieszczone w pieczy zastępczej.

W ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadzono dwa świadczenia: dodatek wychowawczy oraz dodatek do zryczałtowanej kwoty środków finansowych na utrzymanie dziecka w tej placówce.

Dodatek wychowawczy przysługuje na każde dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka, bez względu na kryterium dochodowe. Jest on udzielany na wniosek rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka, na pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej.

W przypadku placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego na każde dziecko umieszczone w tej placówce przysługuje do zryczałtowanej kwoty środków finansowych na utrzymanie dziecka w tej placówce. Dodatek ten przysługuje na wniosek dyrektora placówki.

W całej Polsce złożono prawie 46 tys. wniosków o dodatki, najwięcej na Śląsku (prawie 6,7 tys.), na Dolnym Śląsku (ponad 4,7 tys.) i na Mazowszu (ponad 4,6 tys.). Wydano już prawie wszystkie decyzje -  45,6 tys. Wypłacono 84,2 tys. dodatków - w sumie do rodzin i opiekunów trafiło ponad 41,6 mln zł.

Źródło: www.mpips.gov.pl, stan z dnia 16 czerwca 2016 r.