Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:

Pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Zawarła z innym zakładem umowę zlecenia.

Czy ma możliwość zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego dobrowolnego?

Czy w przypadku gdy zajdzie w ciąże, będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński z tytułu umowy zlecenia (oprócz tego z tytułu umowy o pracę)?

Odpowiedź: zleceniobiorca może zostać objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym tylko wtedy, gdy z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Osoba, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu stosunku pracy i umowy zlecenia, w przypadku urodzenia dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z obydwu tych tytułów.

Polecamy: Rozwiązanie umowy na macierzyńskim nie pozbawia prawa do zasiłku

Uzasadnienie: osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, podlega na swój wniosek dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli z tytułu tego rodzaju umowy jest objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi - art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.) - dalej u.s.u.s. Pracownik, który jednocześnie spełnia warunki do objęcia go obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, co do zasady, podlega tym ubezpieczeniom tylko z tytułu stosunku pracy (art. 9 ust. 1 u.s.u.s.). Jeżeli jednak podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, ubezpieczony podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowymi zarówno z tytułu stosunku pracy, jak i z tytułu umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (art. 9 ust. 1a u.s.u.s.). Tym samym w przypadku przedstawionym w pytaniu zleceniobiorca może być objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym z tytułu umowy zlecenia, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy zlecenia podlega zaś tylko wtedy, gdy podstawa wymiaru składek na pracownicze ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w przeliczeniu na okres miesiąca, jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Osoba, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu stosunku pracy i z tytułu umowy zlecenia ma prawo do świadczeń pieniężnych z tego ubezpieczenia z obydwu tych tytułów - art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 159 z późn. zm.) - dalej u.ś.p. Jeżeli zatem w czasie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu taka osoba urodzi dziecko będzie miała prawa do zasiłku macierzyńskiego z obydwu tych tytułów (art. 29 ust. 1 pkt 1 u.ś.p.).