Strona główna » Wiedza » Aktualności » Świadczenia chorobowe na przełomie roku

Świadczenia chorobowe na przełomie roku

27.12.11

Pracownik, który zachoruje na przełomie roku kalendarzowego może liczyć na świadczenie przysługujące w razie niezdolności do pracy powstałej wskutek choroby, tzn.: wynagrodzenie chorobowe finansowane ze środków pracodawcy lub zasiłek chorobowy finansowany z budżetu państwa. Inne są jednak zasady ich pobierania.

articleImage: Świadczenia chorobowe na przełomie roku fot. Thinkstock

Wynagrodzenie za czas choroby przysługuje na mocy art. 92 kodeksu pracy, w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Pracownik niezdolny do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną ma prawo do wynagrodzenia chorobowego przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, jeśli jest w wieku nie przekraczającym 50. rok życia. Jeśli zatrudniony jest w wieku przekraczającym 50 lat – wynagrodzenie chorobowe przysługuje przez pierwsze 14 dni absencji w danym roku.

Wynagrodzenie to stanowi koszt pracodawcy, ponieważ finansuje je z własnych środków. Za czas niezdolności do pracy przekraczającej 33 dni – gdy pracownik jest w wieku do 50 lat życia – od 34 dnia choroby przysługuje zasiłek chorobowy. Natomiast jeśli pracownik ukończył już 50 rok życia – zasiłek chorobowy przysługuje od 15 dnia niezdolności.

Jeśli choroba przypadnie na przełomie grudnia 2011 r. i stycznia 2012 r., to sytuacja pracownika zależy od tego jakie świadczenie pobierał w ostatnim dniu w roku.

A zatem, jeśli 31 grudnia 2011 r. pobiera wynagrodzenie chorobowe finansowane ze środków pracodawcy, wówczas od 1 stycznia 2012 r. nadal je będzie otrzymywał, oczywiście jeśli nadal jest chory. Przy czym, limit 33 lub 14 dni prawa do wynagrodzenia chorobowego w danym roku kalendarzowym liczony jest na nowo od 1 stycznia 2012 r.

Przykładowo, 30-letnia pracownica zachorowała 5 grudnia 2011 r. Jest to jej pierwsza choroba w 2011 r. Przedstawiła zwolnienie lekarskie do 31 grudnia 2011 r. Pracodawca zapłacił jej wynagrodzenie chorobowe za 27 dni. Na początku stycznia pracownica przedstawiła kolejne L-4, od 1 stycznia do 15 stycznia 2012 r. W takiej sytuacji od 1 stycznia 2012 r. limit dni wynagrodzenia chorobowego wypłacanego ze środków pracodawcy – w tym wypadku 33 dni - liczony jest od początku.

Inaczej jednak będzie w sytuacji, gdy pracownik na przełomie roku pobierał zasiłek chorobowy, czyli 31 grudnia 2011 r. ma prawo do zasiłku i od 1 stycznia 2012 r. nadal jest na zwolnieniu lekarskim. Wówczas od 1 stycznia 2012 r. nie nabywa prawa do wynagrodzenia chorobowego finansowanego przez pracodawcę. Nadal należy mu wypłacać zasiłek chorobowy za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, w wymiarze przysługującym na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Powyższe reguła odnosi się do sytuacji, kiedy pracownik przebywa nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim. Jednak gdyby pracownik kolejne zwolnienie lekarskie otrzymał po przerwie, to uzyska prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Agnieszka Rosa 27.12.11
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Delegowanie pracowników - 20 czerwca 2016 r.
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Prawie połowa Polaków chce zakazu handlu w niedzielę

  Obrazek do artykułu: Prawie połowa Polaków chce zakazu handlu w niedzielę

  85 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się robić zakupy w niedzielę i święta, z czego 21 proc. robi to często; zarazem 46 proc. Polaków opowiada się za wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę i dni świąteczne - wynika z najnowszego raportu TNS... Więcej

 • Nadchodzi automatyzacja miejsc pracy

  Obrazek do artykułu: Nadchodzi automatyzacja miejsc pracy

  Według najnowszego raportu Adzuna ponad 50 000 ofert zniknie z rynku pracy w ciągu dwudziestu lat w wyniku robotyzacji miejsc pracy, informuje portal interia.pl. Zdaniem ekspertów wielu pracowników czeka konieczność zdobycia nowych umiejętności i... Więcej

 • Boże Ciało wydłuży pracownikom weekend

  Obrazek do artykułu: Boże Ciało wydłuży pracownikom weekend

  W tym roku Boże Ciało wypada w czwartek, 26 maja. To święto kościelne, dlatego ten dzień jest wolnym od pracy. Wystarczy wziąć jeden dzień wolnego, w piątek, 27 maja i gotowy przedłużony weekend o dwa dni. Więcej

 • Matki ruszyły po rodzicielskie

  Obrazek do artykułu: Matki ruszyły po rodzicielskie

  Ponad 80 tys. osób, które nie mają prawa do zasiłku z ZUS, otrzymuje budżetowe wsparcie po urodzeniu dziecka. Wśród nich przeważają opiekunowie maluchów, które przyszły na świat jeszcze w 2015 r., informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Więcej

 • Francuzi nadal protestują przeciw zmianom prawa pracy

  Obrazek do artykułu: Francuzi nadal protestują przeciw zmianom prawa pracy

  We Francji w poniedziałek przeciwko planowanym przez rząd reformom prawa pracy strajkuje już sześć z ośmiu rafinerii, a protesty kontynuują także liczne magazyny paliw. Ok 1,6 tys. stacji benzynowych w kraju ma problemy z zaopatrzeniem - podaje... Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE