Świadczenia chorobowe na przełomie roku

Pracownik, który zachoruje na przełomie roku kalendarzowego może liczyć na świadczenie przysługujące w razie niezdolności do pracy powstałej wskutek choroby, tzn.: wynagrodzenie chorobowe finansowane ze środków pracodawcy lub zasiłek chorobowy finansowany z budżetu państwa. Inne są jednak zasady ich pobierania.

articleImage: Świadczenia chorobowe na przełomie roku fot. Thinkstock

Wynagrodzenie za czas choroby przysługuje na mocy art. 92 kodeksu pracy, w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Pracownik niezdolny do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną ma prawo do wynagrodzenia chorobowego przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, jeśli jest w wieku nie przekraczającym 50. rok życia. Jeśli zatrudniony jest w wieku przekraczającym 50 lat – wynagrodzenie chorobowe przysługuje przez pierwsze 14 dni absencji w danym roku.

Wynagrodzenie to stanowi koszt pracodawcy, ponieważ finansuje je z własnych środków. Za czas niezdolności do pracy przekraczającej 33 dni – gdy pracownik jest w wieku do 50 lat życia – od 34 dnia choroby przysługuje zasiłek chorobowy. Natomiast jeśli pracownik ukończył już 50 rok życia – zasiłek chorobowy przysługuje od 15 dnia niezdolności.

Jeśli choroba przypadnie na przełomie grudnia 2011 r. i stycznia 2012 r., to sytuacja pracownika zależy od tego jakie świadczenie pobierał w ostatnim dniu w roku.

A zatem, jeśli 31 grudnia 2011 r. pobiera wynagrodzenie chorobowe finansowane ze środków pracodawcy, wówczas od 1 stycznia 2012 r. nadal je będzie otrzymywał, oczywiście jeśli nadal jest chory. Przy czym, limit 33 lub 14 dni prawa do wynagrodzenia chorobowego w danym roku kalendarzowym liczony jest na nowo od 1 stycznia 2012 r.

Przykładowo, 30-letnia pracownica zachorowała 5 grudnia 2011 r. Jest to jej pierwsza choroba w 2011 r. Przedstawiła zwolnienie lekarskie do 31 grudnia 2011 r. Pracodawca zapłacił jej wynagrodzenie chorobowe za 27 dni. Na początku stycznia pracownica przedstawiła kolejne L-4, od 1 stycznia do 15 stycznia 2012 r. W takiej sytuacji od 1 stycznia 2012 r. limit dni wynagrodzenia chorobowego wypłacanego ze środków pracodawcy – w tym wypadku 33 dni - liczony jest od początku.

Inaczej jednak będzie w sytuacji, gdy pracownik na przełomie roku pobierał zasiłek chorobowy, czyli 31 grudnia 2011 r. ma prawo do zasiłku i od 1 stycznia 2012 r. nadal jest na zwolnieniu lekarskim. Wówczas od 1 stycznia 2012 r. nie nabywa prawa do wynagrodzenia chorobowego finansowanego przez pracodawcę. Nadal należy mu wypłacać zasiłek chorobowy za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, w wymiarze przysługującym na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Powyższe reguła odnosi się do sytuacji, kiedy pracownik przebywa nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim. Jednak gdyby pracownik kolejne zwolnienie lekarskie otrzymał po przerwie, to uzyska prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Agnieszka Rosa 27.12.11
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Zapisz się na bezpłatny Newsletter HR i Prawa Pracy

Świadczenia chorobowe na przełomie roku

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

 • Od 1 marca 2014 r. nowe kwoty najniższych emerytur i rent

  Obrazek do artykułu: Od 1 marca 2014 r. nowe kwoty najniższych emerytur i rent

  Od 1 marca 2014 r. obowiązują nowe kwoty najniższych emerytur i rent, a także dodatków oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent z tytułu osiągania przychodu z działalności zarobkowej, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

 • Od marca emeryt i rencista będzie mógł zarobić więcej bez wpływu na otrzymywane świadczenie

  Obrazek do artykułu: Od marca emeryt i rencista będzie mógł zarobić więcej bez wpływu na otrzymywane świadczenie

  Od marca wzrośnie wysokość kwot przychodu, których przekroczenie powoduje zmniejszenie lub zawieszenie emerytury lub renty. Kwota przychodu odpowiadająca 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia od 1 marca 2014 r. będzie wynosiła 2676,40 zł, natomiast kwota przychodu odpowiadająca 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia będzie wynosiła 4970,40 zł, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i... Więcej

 • Polski emeryt nie taki biedny

  Obrazek do artykułu: Polski emeryt nie taki biedny

  Obraz emeryta młodszego i nie tak biednego, jak przywykło się uważać, wyłania się z najnowszej publikacji Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącej emerytów i rencistów w 2013 r. Omawia ją „Rzeczpospolita”. Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora