Pracownica była zatrudniona przez niemal 9 lat na stanowisku specjalisty ds. kadrowo-płacowych. Gdy nabyła prawo do emerytury pracodawca zawarł z nią także umowę o dzieło. Na jej podstawie wykonywała sprawy kadrowo-płacowe. Nie płacił składek o wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło.

Czytaj: Nie wszystkie umowy śmieciowe będą obciążone składkami ZUS

ZUS uznał, że kobieta w rzeczywistości podlegała ubezpieczeniom społecznym jako pracownik i wymierzył firmie zaległe składki. Pracodawca odwołał się od decyzji.

Sąd okręgowy częściowo uwzględnił odwołanie pracodawcy, bo orzekł że tylko przez pół roku nie musiał opłacać składek od umowy o dzieło. Sąd Apelacyjny jednak oddalił jego apelację.

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks cywilny. Wybór orzecznictwa
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

SN uznał, że istotnym jest, iż firma nie ustaliła jednego wynagrodzenia za wykonanie dzieła, ale płaciła wynagrodzenie co miesiąc. Poza tym, umowa dopuszczała jej rozwiązanie w sposób, który KC nie zna. Ponadto zakres obowiązków w umowie o dzieło pokrywał się z obowiązkami pracowniczymi. To wszystko wskazuje, że umowa o dzieło zmierzała do obejścia przepisów prawa i ubezpieczeń społecznych. Taka sama praca była świadczona bowiem na różnych podstawach prawnych, tj. częściowo na podstawie umowy o pracę, a częściowo na umowę o dzieło. Wprawdzie pracodawca może zawierać z zatrudnionym pracownikiem umowy cywilnoprawne, ale jedynie w zakresie obowiązków lub czynności, które nie są objęte treścią stosunku pracy ani zakresem obowiązków pracowniczych. W przeciwnym razie umowa cywilnoprawna na wykonywanie w istocie rzeczy tych samych obowiązków pracowniczych zmierza do obejścia przepisów prawa pracy oraz prawa ubezpieczeń społecznych, w konsekwencji jest nieważna. Wtedy, w miejsce nieważnych postanowień umowy cywilnoprawnej wchodzą odpowiednie przepisy prawa pracy (art. 58 § 1 KC w zw. z art. 300 KP), z konsekwencjami wynikającymi z imperatywnych norm prawa ubezpieczeń społecznych. Osoba świadcząca te same prace co objęte treścią stosunku pracy na podstawie zawartej z pracodawcą umowy o dzieło, na ich wykonywanie zachowuje już z mocy przepisów prawa pracy wyłącznie status pracownika, którego nie łączy ze statusem nieważnej umowy cywilnoprawnej.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych