Pracownik (mężczyzna) pracuje na podstawie umowy o pracę i otrzymuje minimalne wynagrodzenie. Dwa miesiące temu urodziło mu się dziecko. Istnieje szansa zmiany pracy na lepiej płatną. Od jakiej podstawy będzie się liczył zasiłek z tytułu tzw. urlopu ojcowskiego w przypadku, gdy pracownik skorzysta z tego urlopu po 14 dniach od zmiany pracy na lepiej płatną? Czy istnieje okres wyczekiwania po którym podstawa zasiłku z tytułu tzw. urlopu ojcowskiego będzie liczona od wyższej pensji?


 

Jeżeli urlop ojcowski rozpocznie się przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego (np. po 14 dniach), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy u nowego pracodawcy. Nie istnieje okres wyczekiwania po którym podstawa zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego będzie liczona od wyższej pensji.


 

Zgodnie z art. 29 ust. 5a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512) - dalej u.ś.p.u.s. zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego. Nie przewidziano okresu oczekiwania dla nabycia prawa do tego świadczenia. Według art. 47 u.ś.p.u.s. przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla pracowników stosuje się odpowiednio przepisy określające zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Wynika z nich (art. 36 ust. 4 w zw. z art. 47 u.ś.p.u.s.), że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy (w tym przypadku – rozpoczęcie urlopu ojcowskiego). Bierze się więc pod uwagę tylko nowe – wyższe wynagrodzenie. Nie przewidziano okresu wyczekiwania. Jeżeli urlop ojcowski rozpocznie się przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego (np. po 14 dniach), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy. Według art. 37 ust. 2 u.ś.p.u.s. podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi: wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości; wynagrodzenie miesięczne obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które ubezpieczony będący pracownikiem był obowiązany przepracować w tym miesiącu, jeżeli przepracował choćby jeden dzień; kwota zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłacona za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy, jeżeli ubezpieczony będący pracownikiem nie osiągnął żadnego wynagrodzenia.