Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » W jakim terminie należy zgłosić fakt korzystania przez pracownika z urlopu macierzyńskiego do ZUS?

W jakim terminie należy zgłosić fakt korzystania przez pracownika z urlopu macierzyńskiego do ZUS?

06.08.10
articleImage: W jakim terminie należy zgłosić fakt korzystania przez pracownika z urlopu macierzyńskiego do ZUS? fot. Thinkstock

W jakim terminie pracownik powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie o porodzie lub jeśli szpital nie wydaje takiego zaświadczenia - skrócony odpis aktu urodzenia? Do kiedy należy zgłosić fakt rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego do ZUS? Czy wcześniej, zanim pracownik dostarczy taki dokument, powinien złożyć podanie do pracodawcy o udzielenie urlopu macierzyńskiego (z dniem porodu)?


Zgłoszenie do ZUS faktu korzystania przez pracownika z urlopu następuje poprzez wykazanie ubezpieczonego w imiennym raporcie miesięcznym. Prawo do urlopu macierzyńskiego co do zasady nie jest uzależnione od złożenia jakiegokolwiek dokumentu pracodawcy. Prawo do tego urlopu powstaje z mocy prawa przez sam fakt urodzenia dziecka w trakcie trwania stosunku pracy. Pracownica nie musi składać żadnego w tym zakresie wniosku, a pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu. Sam fakt przewidywanej daty porodu lub urodzenia dziecka – zgodnie z art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.) następuje w następującej formie: "Przewidywaną datę porodu określa zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku, datę porodu zaś dokumentuje się skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka". Ze względu na brak szczególnych terminów zgłoszenia należy uznać, że obowiązują terminy takie jak dla zgłaszania niezdolności do pracy z powodu choroby. Osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego należy zgłaszać do ubezpieczeń poprzez wykazanie w imiennym raporcie miesięcznym, składanym w terminie przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Terminem zgłoszenia jest zatem termin składania miesięcznych raportów. Pracodawca nie wypłacający samodzielnie zasiłku zgłasza fakt urlopu macierzyńskiego do ZUS na formularzu ZUS – Z3.


Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • CBOS: 61 proc. Polaków za zakazem handlu w niedzielę

    Obrazek do artykułu: CBOS: 61 proc. Polaków za zakazem handlu w niedzielę

    61 proc. Polaków popiera projekt "S" dot. wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę - wynika z badania CBOS. Najczęściej zakaz popierają kobiety (65 proc.), a wśród grup zawodowych - pracownicy usług (81 proc.). Więcej

  • Spadek bezrobocia wyhamowuje

    Obrazek do artykułu: Spadek bezrobocia wyhamowuje

    Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu br. wyniosła 8,5% i spadała już 6 miesiąc z rzędu –podał Główny Urząd Statystyczny. Jednak wraz z nadejściem końca sezonu wakacyjnego, dynamika poprawy na rynku pracy zaczęła wyhamowywać. Zdaniem eksperta... Więcej

  • ZUS zbada "szarą strefę"

    Obrazek do artykułu: ZUS zbada

    Czy wpis do rejestru CEIDG powinien stanowić warunek powstania obowiązku składkowego dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? Nad wypracowaniem rekomendacji legislacyjnych pracował obradujący w Centrali ZUS Komitet ds.... Więcej

  • Jeżeli w zakładzie nie ma związków, pracodawca sam ustala regulamin pracy

    Obrazek do artykułu: Jeżeli w zakładzie nie ma związków, pracodawca sam ustala regulamin pracy

    Jeżeli w zakładzie pracy nie działają zakładowe organizacje związkowe pracodawca sam ustala regulamin pracy. To samo dotyczy zmiany regulaminu pracy, również takiego, który obowiązywał u pracodawcy przed zakończeniem działania organizacji... Więcej

  • "RP": rynek pracy kręci się wokół milenialsów

    Obrazek do artykułu:

    Dla wielu grup pracodawców pokolenie Y urodzone w latach 1983-2000 stało się główną grupą docelową kandydatów do pracy i... dużym wyzwaniem - pisze "Rzeczpospolita". Więcej

  • Łukasz Jarzynski IP: 62.87.* 07-01-2015
    witam,co w sytuacji,gdy pracodawca nie chce złożyć dokumentów potrzebnych do wypłacenia zasiłku macierzyńskiego do SUS-U,nie chce też wystawić formularza ZUS-Z3 do samodzielnego złożenia przez pracownice takich dokumentów?

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE